Sense8 aneb Kde udělali Wachovští zase chybu…

 

Tvorbu sourozenců Wachowských mám rád. Respektive měl jsem. Na Past, Nájemné vrahy a samozřejmě celé universum Matrixu nelze jen tak zapomenout, ani kdyby se člověk snažil.

Pak přišla ještě Vendetta a bylo to super.

Mám ale neodbytný pocit, že se změnou pohlaví Larryho na Lanu a asi i dalšími věcmi nabrali oba sourozenci nějaký prapodivně filosoficko / esotericko / alternativní směr a začínají mít potřebu točit nejrůznější spleteniny všeho možného. Už takový Atlas mraků měl sice zajímavou myšlenku propojení událostí přes propast času, ale za prvé byl až na některé pasáže hrozně bez náboje, za druhé byla jeho stopáž neuvěřitelně únavná v poměru k obsahu.

Byl filmem, u kterého si člověk stále říká: „Co tím chce básník sdělit?“ a než se dočká odpovědi, přijdou na řadu titulky.

Sense8 je na tom víceméně podobně. Napadá mě paralela s Nolanovým Interstellarem, respektive s módou, která obklopila jeho tvůrce. Poslední dobou se totiž nějak hrozně rozmáhá způsob hodnocení filmů a všeho ostatního stylem „natočil to ten a ten (nebo ta a ta, abychom nekřivdili), tak to bude dobrý a bude se nám to líbit. „

O co v „osmém smyslu“ jde? Kolem celého světa máme skupinku osmi lidí, kteří pozvolna zjišťují, že cítí cizí emoce a vnímají jeden druhého (zrakové, sluchově, pachově, v zrcadle), aniž by se znali. Postupně se i setkávají a cítí například i počasí v lokalitě toho druhého. Kromě toho jsou za jistých okolností schopni využívat znalosti či dovednosti ostatních. Například v momentě, kdy je černoch v Africe přepaden a drobná Japonka má zrovna boxerský zápas, černoch je schopen využít její pohyby a ubránit se přesile. Pominu tady berličku v podobě skutečnosti, že jak na potvoru probíhají obě události zároveň, protože se to zrovna hodí.

Motiv propojení duší a toho, že po nich pak někdo jde a chce je sejmout, je zajímavý, ale mnohem lépe by vynikl na papíře knihy. Je to podobné, jako například kniha Pátá profese Davida Morrella. Ta je výborným thrillerem o dvou osobních strážcích, kteří si pamatují věci, které se nikdy nestaly. Ovšem tato kniha by se dala velmi obtížně zfilmovat právě proto, že její podstatná část se odehrává v hlavách dotyčných.

Kromě toho, že propojování a střídání všech dějů připomíná trochu nahodilé odhazování balíčku karet na podlahu (nikdy nevíte, jaký obrázek se zrovna objeví) se všechno hrozně táhne. Hrdinové tráví většinu času pochybnostmi o vlastním zdravém rozumu (ok, při možných halucinacích v pořádku), pochybnostmi o vlastním sebevědomí a sebeidentitě (to tu asi bejt musí, když se na tom dělala baba, co byla původně chlap) a opakováním víceméně stejných poselství i změně budoucnosti, vzájemnosti a vlastních chybách.

Celá skupinka se tak točí v kruhu. Ne kvůli tomu, že by neměli s kým a jak komunikovat. Ale kvůli tomu, že komunikají s lidmi na stejné pozici a podobného smýšlení. Dva homosexuální páry nejsou taky na škodu, ovšem jejich přítomnost přeroste celkem rychle v jakési vnucování mezi řádky a působí časem naprosto samoúčelně. Kromě toho počáteční soulož dvou leseb se mohla kidně objevit až někde v půlce, takhle šokuje na samém začátku a pak už dámy jen plkají a svěřují se na videoblogu.

Sense8 působí ve výsledku ve svých 12ti dílech zatím jako mnoho knih o esoterice nebo některé mizerné knihy o managementu – dokud je čtete, máte pocit, že text je hrozně vypovídající, že se dovídáte spoustu nových věcí a autor má problematiku opravdu zmáklou. Jakmile text odložíte, netušíte naprosto, o čem to vlastně bylo, nejste schopni nic z toho reprodukovat nebo si napsat poznámku podle vlastní paměti.

Při dvanácti dílech a hodinové stopáži se dalo sdělit mnohem víc. Otázkou je ale, jestli samotné téma má nějaký obsah a tím pádem možnost sdělení, nebo jestli jen máváme ve vzduchu transparentem.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.