Mentalista aneb Oblek, smajlík, věčný šálek čaje

AgentkaFBI: ,,Aha. To jste vy, ten jasnovidec. Sorry Gandalfe, našíma metodama jsme to tady pročesali dost dobře. Není tady.“
Lisbonová kývne k Janeovi: ,,Není to agent, je to konzultant.“
Jane s rukama v kapsách saka pokrčí rameny: ,,Žádná zbraň, žádnej odznak.“ nakloní se k agentce a šeptem dodá: ,,Nedali mi ani zubaře.“

Mentalista je krimiseriál. Krimiseriál patřící do rodiny těch sociálně inženýrských, kdy policii, FBI nebo jinému ramenu spravedlnosti pomáhá řešit případy někdo výjimečně talentovaný a často trochu švihlý. Trochu víc.

Patrick Jane se původně živil jako jasnovidec. Respektive předstíral, že je jasnovidec. Je to totiž člověk, který dokonale ovládá hypnózu, sugesci, čtení lidí (hlavně tzv. Cold reading), umí běžně fungovat jako lidský detektor lži a když se ho zeptáte, co vlastně ovládá a ví, odvětí s úsměvem: ,,Od všeho něco.“

Není příliš jasné, s čím vším z tohoto rejstříku se Jane narodil, a co se naučil sám.

Jeho praxe jako astrálního média by mohla v klidu pokračovat dál, kdyby se v jednom ze svých četných televizních vystoupení nevysmíval sériovému vrahovi známému pod přezdívkou Red John.

Ten si to nenechal líbit a ještě ten večer nachází Jane na dveřích ložnice svého domu vzkaz od Red Johna:

Pane Jane. Nemám rád, když mě v televizi někdo zesměšňuje, zvláště takový přízemní červ, jako jste vy. Pokud byste měl opravdu schopnosti, o kterých tvrdíte, že je máte, nemusel byste otvírat dveře, abyste zjistil, co jsem udělal vaší rozkošné ženě a dceři.

Red John

Jane nachází svou rodinu mrtvou a na zdi Red Johnův podpis, plačícího smajlíka namalovaného krví obětí. Následně se psychicky zhroutí, nějakou dobu stráví v léčebně (což se dozvídáme později) a po několika letech nabízí své služby CBI – Kalifornskému úřadu pro vyšetřování. Respektive nenabídne své služby automaticky. Přijde se jen zeptat, zda jsou nějaké nové informace o vrahovi jeho rodiny. A protože jeho mysl pracuje stále velmi ostře, udělá na vedení týmu a následně i na tým samotný dojem, takže si ho nechají jako konzultanta.

Linie Red Johna nás pak příběhem provází po šest sérií a je to jeden z prvků, který časem začal tvůrcům přerůstat přes hlavu. Jeho mystérium, absolutní nepolapitelnosti, kult následovníků, napodobitelů a aura osoby, která dokáže manipulovat kohokoli k čemukoli a to, že je vždycky napřed přes kýmkoli včetně špičkové mysli pana Janea, se začaly postupně rozplývat do postavy, od které už chtějí mít diváci pokoj a posunout se někam dál.

Pokud divákovi sedne postava Patricka Janea, pak je to věc jiná. Jedinou nevýhodu v jeho navržení spatřuji v tom, že jeho postupy nejsou více osvětlené, takže člověk v podstatě vidí pouze výsledky a nevidí pod pokličku. Ovšem jeho styl humoru a způsob,jakým natahuje pravidla a dělá či je ochoten udělat cokoli pro vyřešení případu, podobně jako Sherlock nebo Gregory House, jsou mnohdy vynikající.

Jane chodí zásadně v modrém třídílném obleku s vestou, hnědých polobotkách, pije litry čaje a miluje triky s kartami a lidskou myslí. Polovinu času pak stráví tím, že si v dobrém utahuje ze své formální nadřízené, Theresy Lisbon, vedoucí oddělení vražd. Přes to všechno ale vždy rád vyjde vstříc komukoli z týmu, pokud mají nějaký problém. Pak je na pořadu dne Janeovo nekonvenční myšlení a ještě nekonvenčnější jednání.

Pokud chcete zjistit o jím použití psychologii a schopnostech více, respektive chcete si z podobně laděného seriálu i něco odnést, doporučuji Anatomii lži. Je postavena podobně, ale řekl bych téměř dokumentárním stylem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.