Malý pitaval z velkého města aneb 15 lekcí pátrání realistického

Normalizační agitka nebo nehrdinský a funkční pohled do práce kriminalistů?

V českých internetových vodách platí hlavně u filmové a seriálové produkce dlouhodobý trend posílat okamžitě do horoucích pekel skoro všechno, co vzniklo před rokem 1989, tedy před Sametovou revolucí. Což o to, mnohé projekty té doby si to bezpochyby zaslouží, ale zrovna kriminálky mají v tomhle směru určitou výhodu. Jednoduše proto, že se vraždí, krade či padělá pořád stejně bez ohledu na režim a i metodice odhalování stop na místě činu nebo fungování výslechu svědků je celkem jedno, kdo je zrovna prezidentem či generálním tajemníkem.

Pražská pátračka od loupeží po vraždy

Díky tomu, že nejde vždycky i vraždy, zpracovává pitaval v 15t dílech celkem barvité spektrum možných zločinů od pašování, přes vyloupené kasy nebo ukradené starožitnosti až po narkomany nebo černý trh. Ale klid, i na pár vražd dojde a velmi pěkně zpracovaných.

Těžištěm Pitavalu je ovšem věrný pohled na policejní práci, která rozhodně neobnáší jen plížení se opuštěným domem s neprůstřelnou vestou a pistolí v ruce, jak to důvěrně známe z americké produkce. Ne, tenhle seriál se podrobně zaměřuje na denní mravenčí práci, prověřování desítek a stovek informací, které pravděpodobně pokrok nepřinesou, ale policie si je nemůže dovolit vynechat, protože náhoda je blbec.

Síto důkladné, leč omylné a lidské

Dojde samozřejmě i na množství falešných a zavádějících stop. Ani ne kvůli absenci inteligence detektivů, ale jednoduše kvůli tomu, že komunikačními kanály toho prochází tolik, že není v lidských silách být všude najednou a pojmout všechno, co se kde šustne. Navíc jsme v době psacích strojů, pevných linek a hlavně terénní práce a výslechů z úst do úst. Tady si nemůžete ověřit pohyby na kreditní kartě, vyfotit si informace na mobil nebo si něco najít na webu firmy. Tady vás čeká práce na nohou, s notýskem v kapse, většinou bez auta a bude záležet jen na vašich schopnostech, co zjistíte a k čemu vám to při vyšetřování bude. Navíc se běžně stane, že vaši zaručenou informaci vyhodnotí vedení jako nepodstatnou, protože zatímco jste byli mimo služebnu, situace se třikrát změnila.

Osoby, obsazení a výkony

Není ničím zvláštním, že seriály doby normalizační byly fantasticky obsazené a zahrané. Ostatně byly tehdy naživu naše herecké legendy a ani Malý pitaval v tomto nevybočuje. Za všechny zmiňme Vlastimila Haška jako vdovce Rudolfa Pekaře a detektiva trpělivého Colombovského formátu, dále vynikajícího Ladislava Freje jako náčelníka oddělení nebo z druhé strany nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského jako dobrosrdečného kasaře Josefa Kořáně.

Pokud si přes dobu vzniku umíte užít kvalitní detektivky, čeká na vás 15 půvabných a dobře odvedených případů. Pokud si nad tímhle seriálem pohrdavě odfrknete jen proto, že budete v každém detailu hledat normalizačního ducha, budiž. Ale ona práce policie opravdu není jen o tom běhání s bouchačkou a mávání plackou.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.