Krok za krokem aneb Klasická perla rodinného sitcomu

„Step by step…day by day….“

Krok za krokem, úvodní znělka

vlcsnap-2015-10-01-01h42m47s893

Patří starší sitcomy do starého železa, nebo mají stále čím oslovit?

Během 90. let se v televizních programech snad všech našich stanic objevila celá řada seriálů, které dodneška nezestárly a právem si získaly silnou fanouškovskou základnu a mnohdy opravdu kultovní postavení.

Na jejich výsledné podobě se také podílel tehdy ještě perfektní dabing, který skutečně dokázal velice kvalitně přenést myšlenky postav, zachovat vtipy a na rozdíl od dneška nezpůsobil divákovi při pohledu na komickou situaci pocit trapnosti za herce, scénáristy i skutečnost, že on sám tohle vůbec sleduje.

Jedním z těch kousků, které poutaly pozornost k televizi a dneska ji poutá k monitorům, je i Krok za krokem…klasika, sitcom a i slušná zásoba morálních lekcí o výchově potomků během dospívání.

Lambertovi a Fosterovi tisíckrát jinak

Carol Fosterová se vrací z Jamajky. Kromě dobré nálady si sebou přináší i čerstvé manželství s Frankem Lambertem, o kterém se ale tak nějak zapomene zmínit jak matce, tak svým třem dětem – dcerám Daně, Karen a synovi / vědátorovi Markovi.

Podobně je na tom Frank Lambert, který má zase dva syny a dceru – Johna Thomase, kterému nikdo neřekne jinak než J. T., pětiletého Brandona a ranařku El.

Frank i Carol se domluví, že spolu budou chvíli na oko chodit, pak se na oko zasnoubí a pak se teprve vezmou. Samozřejmě plán vezme brzo za své a jejich sňatek se prokecne v rámci minut.

vlcsnap-2015-10-01-01h42m36s367

Tak začíná soužití jedničkářky Dany, vzhledem a kluky posedlé krásky Karen, pohodáře a sportovce J.T. ho, vědátora Marka, hravého Brandona a basebalistky El. A samozřejmě jejich rodičů.

Aby toho nebylo málo, přidá se celkem záhy Frankův synovec Cody a.k.a. náš Kouďák. Ten vypadá, že neumí do pěti počítat, ale krom schopnosti rychločtení, mistrovství v karate a obrovské kreativity má v rukávu často trumf pro záchranu zbytku rodiny. Je to taková divoká karta, se kterou nikdy nevíte, jestli vyhoříte, nebo vyhrajete milion.

Klasické zápletky, ale tentokrát kvalitně a poprvé

Krok za krokem byl ve své době asi první rodinný sitcom, který se u nás vyskytl. Díky tomu mohou sice jeho vtipy dnes přijít už jako dávno otrhané, ale právě s ním k nám mnoho zápletek přišlo poprvé – trable s řidičákem, volba předsedy třídy, závislost na videohrách, příliš rychlé utrácení kapesného a dalších 7 sérií.

Na rozdíl od mnoha dnešních sitcomů a hlavně našich sitcomových pokusů (poslední zrůdnost v podobě seriálu Rudyho má každý rád), ze kterých dobré úrovně dosáhl akorát Comeback, Krok za krokem dávkuje po kouskách příjemnou atmosféru, dobře podané vtipy a celkově drží laťku vysoko po většinu stopáže. Samozřejmě, najdou se i horší místa, ale takové díly najdete všude.

vlcsnap-2015-10-01-01h43m31s742

Seriál vydržel 7 sezón a během nich sledujeme osudy postav na střední, v práci, na vysoké škole a taky nějaký ten přírustek do rodiny.

Průběžnou slabinou je možná stejné časové schéma dílů v podobě nastavení zápletky, počínající průšvih, prozrazení situace, uvedení na pravou míru a morální poučení.

Ovšem není nikdy přesně dáno, kdo bude vlastně zachraňovat koho a ani to, kdo bude komu dávat morální lekce. Ne vždycky jde o bajku, ve které je rodič ten chytřejší. Tohle budiž Kroku za krokem také přičteno k dobru.

A i ta schematičnost se mu dá celkem odpustit, protože postavy jsou za prvé výborně napsané, za druhé jsou parádně zahrané a hlavně dokonale nadabované. Nakonec se tu projevuje ta nejlepší generace v podání Pavla Zedníčka, Michala Jagelky, Heleny Fridrichové, Jany Páleníčkové, Filipa Jančíka, Kamily Špráchalové a dalších.

vlcsnap-2015-10-01-01h43m05s968

Tohle je seriál z doby, kdy v Americe uměli opravdu točit rodinné sitcomy a my jsme je uměli výborně dabovat. Co více říct.

Základní šablona: sitcom o soužití dvou rodin, jejichž rodiče se nečekaně vzali

Navíc:

  • vynikající český dabing
  • dobré postavy
  • atmosféra
  • nenásilnost humoru

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *