Krok za krokem aneb Klasická perla rodinného sitcomu

„Step by step…day by day….“

Krok za krokem, úvodní znělka

Patří starší sitcomy do starého železa, nebo mají stále čím oslovit?

Během 90. let se v televizních programech snad všech našich stanic objevila celá řada seriálů, které dodneška nezestárly a právem si získaly silnou fanouškovskou základnu a mnohdy opravdu kultovní postavení.

Na jejich výsledné podobě se také podílel tehdy ještě perfektní dabing, který skutečně dokázal velice kvalitně přenést myšlenky postav, zachovat vtipy a na rozdíl od dneška nezpůsobil divákovi při pohledu na komickou situaci pocit trapnosti za herce, scénáristy i skutečnost, že on sám tohle vůbec sleduje.

Jedním z těch kousků, které poutaly pozornost k televizi a dneska ji poutá k monitorům, je i Krok za krokem…klasika, sitcom a i slušná zásoba morálních lekcí o výchově potomků během dospívání.

Lambertovi a Fosterovi tisíckrát jinak

Carol Fosterová se vrací z Jamajky. Kromě dobré nálady si sebou přináší i čerstvé manželství s Frankem Lambertem, o kterém se ale tak nějak zapomene zmínit jak matce, tak svým třem dětem – dcerám Daně, Karen a synovi / vědátorovi Markovi.

Podobně je na tom Frank Lambert, který má zase dva syny a dceru – Johna Thomase, kterému nikdo neřekne jinak než J. T., pětiletého Brandona a ranařku El.

Frank i Carol se domluví, že spolu budou chvíli na oko chodit, pak se na oko zasnoubí a pak se teprve vezmou. Samozřejmě plán vezme brzo za své a jejich sňatek se prokecne v rámci minut.

Tak začíná soužití jedničkářky Dany, vzhledem a kluky posedlé krásky Karen, pohodáře a sportovce J.T. ho, vědátora Marka, hravého Brandona a basebalistky El. A samozřejmě jejich rodičů.

Aby toho nebylo málo, přidá se celkem záhy Frankův synovec Cody a.k.a. náš Kouďák. Ten vypadá, že neumí do pěti počítat, ale krom schopnosti rychločtení, mistrovství v karate a obrovské kreativity má v rukávu často trumf pro záchranu zbytku rodiny. Je to taková divoká karta, se kterou nikdy nevíte, jestli vyhoříte, nebo vyhrajete milion.

Klasické zápletky, ale tentokrát kvalitně a poprvé

Krok za krokem byl ve své době asi první rodinný sitcom, který se u nás vyskytl. Díky tomu mohou sice jeho vtipy dnes přijít už jako dávno otrhané, ale právě s ním k nám mnoho zápletek přišlo poprvé – trable s řidičákem, volba předsedy třídy, závislost na videohrách, příliš rychlé utrácení kapesného a dalších 7 sérií.

Na rozdíl od mnoha dnešních sitcomů a hlavně našich sitcomových pokusů (poslední zrůdnost v podobě seriálu Rudyho má každý rád), ze kterých dobré úrovně dosáhl akorát Comeback, Krok za krokem dávkuje po kouskách příjemnou atmosféru, dobře podané vtipy a celkově drží laťku vysoko po většinu stopáže. Samozřejmě, najdou se i horší místa, ale takové díly najdete všude.

Seriál vydržel 7 sezón a během nich sledujeme osudy postav na střední, v práci, na vysoké škole a taky nějaký ten přírustek do rodiny.

Průběžnou slabinou je možná stejné časové schéma dílů v podobě nastavení zápletky, počínající průšvih, prozrazení situace, uvedení na pravou míru a morální poučení.

Ovšem není nikdy přesně dáno, kdo bude vlastně zachraňovat koho a ani to, kdo bude komu dávat morální lekce. Ne vždycky jde o bajku, ve které je rodič ten chytřejší. Tohle budiž Kroku za krokem také přičteno k dobru.

A i ta schematičnost se mu dá celkem odpustit, protože postavy jsou za prvé výborně napsané, za druhé jsou parádně zahrané a hlavně dokonale nadabované. Nakonec se tu projevuje ta nejlepší generace v podání Pavla Zedníčka, Michala Jagelky, Heleny Fridrichové, Jany Páleníčkové, Filipa Jančíka, Kamily Špráchalové a dalších.

Tohle je seriál z doby, kdy v Americe uměli opravdu točit rodinné sitcomy a my jsme je uměli výborně dabovat. Co více říct.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

One thought on “Krok za krokem aneb Klasická perla rodinného sitcomu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.