Hannibal aneb Svět sociopatie pro labužníky

 

S doctorem Hannibalem Lecterem jsme se už setkali vícekrát ve více žánrech i formách. Všechno začalo u knih Thomase Harrise Mlčení jehňátek, Hannibal a Červený drak. Po letech přišlo Hannibalovo zrození popisující jeho dětství na rodném hradě (původně je šlechtic), studia v Paříži a počátky jeho krvavé dráhy, respektive odplaty vojákům, kteří mají na svědomí život jeho sestry Mishy.

Seriálová verze se vydala celkem oblíbenou cestou mapování dříve neznámých úseků Lecterova života. Ve filmech s Anthony Hopkinsem je Hannibalovi už nějakých padesát, zatímco Mads Mikkelsen je čtyřicátník. Máme tu tedy podobný koncept jako u Sherlocka, který byl před Cumberbatchovým ztvárněním také dospělý muž po čtyřicítce. A nejsme na tom podobně jen konceptem, ale i kvalitou. Jednoduše proto, že seriálový Hannibal je skvost a to říkám jako velký milovník jeho postavy i celého jeho světa, kterému se již dá říkat hannibalovské universum.

Co si série vzala z ostatních děl, která o postavě Hannibala Lectera mluví, je jeho role coby poradce či konzultanta. Tentokrát ale nikoli ve vězení a přes sklo, ale svobodně „ve službách FBI“. Kdokoli četl či viděl aspoň něco s Lecterem, tomu nebudou neznámá ani dvě další jména, konkrétně Jack Crawford a Will Graham. Oba pracují pro FBI v různých funkcích a tady je to to samé.

Začínáme u Willa Grahama…

Ten se specializuje na profilování sériových vrahů díky své schopnosti absolutní empatie. To mu dovoluje si v duchu přehrát veškeré vrahovy akce včetně toho, jak se pohyboval na místě činu a co tam dělal. Will Graham se umí doslova dívat na věci vrahovýma očima, ale nezná jeho totožnost. Jeho talent si ale vybírá svou daň jak formou vyčerpání a nočních můr, tak i tím, že se jisté aspekty zabijáků začínají pomalu projevovat i u něj.

V této chvíli je povolán špičkový psychiatr Dr. Hannibal Lecter, aby udržel pomocí terapie Willa Grahama v jeho vlastním těle a duši.

Musím říct, že jsem měl ze série obavy. Za prvé proto, že jsem netušil, co chce popsat, a také Mads Mikkelsen pro mě byl velkou neznámou. Obojí ale dopadlo na výbornou. Mikkelsen je démonický trochu jinak než Hopkins (srovnání se nevyhne), ale tím správným způsobem. Navíc jeho kulinářské etudy doprovázené klavírní nebo jinou hudbou jsou krásně temně roztomilé.

Je možná trochu na místě uvést na pravou míru možné omyly týkající se Hannibalových pohnutek. Lecter je původem litevský šlechtic, tedy hrabě Hannibal Lecter VIII. Koncem druhé světové války byli Hannibal a jeho sestra Misha zajati skupinou nacistických kolaborantů, kteří se skrývali v lesích kolem sídla.

Události popsané v knize a filmu Hannibal: Zrození vedly k tomu, že Lecterova sestra je pozřena právě touto skupinou, zatímco Hannibal sám je v deliriu. Jeho kanibalismus je formou vyjádření opovržení k jeho obětem, které vybírá (pokud má možnost) podle jejich otravování života ostatním lidem. Na tomto místě je možné citovat film Hannibal

„Dr. Lecter mi říkal, že pokud může, pojídá raději nezdvořáky. Říkal jim volně pasoucí se dobytci.“

Seriálový Lecter je krom reputace a schopností špičkového psychiatra vylíčen opět jako vzdělaný, vysoce kultivovaný muž užívající si dobré víno, velmi dobrý kuchař sbírající recepty, milovník vážné hudby, vynikající kreslíř a vůbec člověk mnoha talentů a širokého rozhledu.

Zatímco Will Graham vyšetřuje sérii vražd, se svou vraždící troškou do mlýna přispěje i Lecter. Navíc není jediným psychiatrem na scéně, takže začíná velmi proměnlivá a velmi provázaná hra několika koček a několika myší, provázená Willovými vizemi a rekonstrukcemi místa činu.

Hannibal systematicky likviduje veškeré stopy, které by mohly vést byť jen k náznaku vyšetřování jeho směrem, což se mu víceméně daří. Na druhé straně Will proniká do Lecterova způsobu myšlení a oba konzultanti se nejen dostávají do hlavy toho druhého, ale neodcházejí nezměněni.

Lecter během série svým způsobem nabírá učedníky. Respektive dovoluje lidem srovnat se s vlastními běsy a nočními můrami způsobem, který ne vždycky odpovídá zákonu či lékařské etice. Ale co si budeme namlouvat, často je potřeba porušit všechna přítomná pravidla, aby byl závažný problém opravdu vyřešen.

Mads ovládl bravurně i veškeré drobnosti spojené s Lecterem, ať už je to mírně zvednuté obočí v momentě, kdy pacient odloží posmrkaný obrousek na čistý skleněný stůl, či jeho variace u plotny, které se nedají popsat jinak než gastronomický tanec. Stejně bravurně tančí v konverzaci jak s civilisty, tak s policií. A pokud musí zabíjet? Pravý predátor, zdvořile přítulný, ale kdykoli připraven seknout drápem a zakroutit někomu nebo něčemu krkem – chladně, efektivně a bez zbytečné námahy.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.