Green Lantern aneb Rytíři s barvou smaragdu

„In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight.
Let those who worship evil’s might
Beware my power–Green Lantern’s light!“

Pokud vám tato slova něco říkají, nebo si matně vzpomínáte, že už jste je někdy slyšeli, asi jste narazili na universum Green Lantern Corps, tedy vesmírného bezpečnostního sboru provázeného zeleným světlem disciplíny. Touto přísahou si ze zelených luceren nabíjejí své zelené prsteny, které jsou následně schopny zhmotnit jakoukoli jejich představu – od pistole třeba po gigantickou kovadlinu, kladivo nebo motorovou pilu schopnou přeříznout i vesmírnou loď. Pomocí prstenů přetavují svou představivost a sílu vůle v tzv. konstrukty. Krom toho mohou létat a střílet zelené paprsky.

Kromě komiksů se Lanterni vyskytli v několika animovaných filmech, bohužel i jednom hraném a pak celkem naštěstí v 26dílné animované sérii, která ale podle všeho skončila právě jen jednou sérií.

Osobně jsem na ně narazil před několika lety a jejich vesmír mne okouzlil. Komiksy jsem sice nečetl, ale oba animované celovečerní snímky, tedy Green Lantern: First Flight a Green Lantern: Emerald Knights, byly skutečně nádherné.

První z nich byl příběhem Hala Jordana, kterému umírající mimozemšťan, který havaroval se svým modulem na planetě Zemi, předává svůj prsten. V momentě, kdy jeden Lantern zemře, se totiž jeho prsten automaticky vydá za dalším, který je charakterem hoden jeho moci.

Hal Jordan sice na začátku tápe, ale jako každý správný klaďas se nakonec stane cennou posilou vesmírného sboru sídlícího na planetě Oa a řízené Strážci, celkem milými poletujícími drobnými stařečky a stařenkami, takovou příjemnou variací na Mistra Yodu (ale mluví normálním slovosledem).

Druhý animák je spíše povídkový. Sbor čelí obrovské hrozbě a mezitím se nováčci dovídají příběhy nejslavnějších Lanternů. Ani jeden z filmů rozhodně srdce scifi a fantasy nadšence neurazí.

Hraný snímek z roku 2011 zpracovával příběh First Flightu, tedy cestu Hala Jordana ke sboru a ačkoli on sám do role docela sedl, aspoň za sebe musím říct, že šlo o čistý průměr, ze kterého máloco utkví v hlavě. Pokud se navíc film o vesmírné policii odehrává z valné většiny na Zemi, je to trochu na hlavu.

Seriálová verze sice nesedla každému kvůli použití CGI animace (mě naprosto nevadila a je to příjemná změna), ale měla zase něco navíc. Kromě toho, že se už nezdržuje počátky sboru ani historií postav, odhaluje také existenci dalších Lanternů – červených poháněných vztekem, modrých ztělesňujících naději, růžových čerpajících sílu z lásky, nebo třeba oranžových, jejichž motorem je chamtivost.

Díky špičkování Hala Jordana a služebně staršího Kilowoga, který ho původně trénoval, byla série příjemně vtipná a nechyběla ani některá temná tajemství z minulosti Strážců. Navíc krom zápletek fungujících v jednotlivých epizodách nabízí i příběh, který se proplétá celou sérií.

Začíná v momentě, kdy se Hal s Kilowogem chtějí podívat na zoubek podivnému mizení Strážců na okraji galaxie. Proto si „vypůjčí“ špičkovou experimentální loď řízenou Ayou, umělou inteligencí a vydají se po stopách problému…že se zapletou do spousty dalších problémů, není snad ani potřeba zmiňovat.

Universum je to krásné a pokud se objeví další snímky a zpracování, bude to moc fajn. Jen bych byl raději, kdyby se tvůrci drželi animované podoby.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.