Fringe aneb Za hranici nemožného

,,Vypadá to, jako když někdo mimo tento svět experimentuje a celá naše planeta je jedna velká laboratoř.“

plukovník Phillip Broyles, FRINGE division

Scifi seriály propojené s kriminálkou jsou celkem spolehlivým zdrojem zajímavých nápadů i obsazení. Už si nejsem přesně jist, jak jsem se vlastně k Fringe dostal. Ale jednou jsem koukal na profil na csfd a řekl jsem si, že za zkoušku to stojí.

Po pěti sériích to mohu jen a jen potvrdit. Jen s tím dodatkem , že pátá série kvalitou těžce klesla a je na ní celkem vidět, že tvůrcům dal někdo nůž na krk, určitý rozpočet a jasný signál, že to mají nějak utnout. Proto má také jen třináct dílů.

Nicméně předchozí čtyři série za pozornost určitě stojí.

A čím že to Hranice nemožného umí tak okouzlit? Za prvé se rozhodně nemusí stydět za návrhy postav ani herecké obsazení. Když se v seriálovém projektu vyskytne John Noble (Denethor z Pána prstenů) Leonard Nimoy (Spock ze Star Treku), už to stojí za pozornost.

Zápletka? PO celém světe se začínají dít různé podivné události. Na tom by nebylo celkem nic nového, něco se totiž děje pořád (od čeho by jinak byly dějiny). Půvabnější je, že k jejich řešení je povolán člověk, jehož experimenty jsou považovány za možné podhoubí a důvod vzniku mnoha těchto jevů. Co taky čekat od geniálního biochemika Waltera Bischopa s IQ kolem 190ti. Tým, který kolem něj vznikne, se postupně zaplétá do Příběhu. Schválně dávám velké písmeno a to hned z několika důvodů.

Za prvé, příběh je skutečně dobře konstruován a ještě lépe podán. Už jen tím, že nějaký jeho střípek je obsažen skutečně v každém díle seriálu. Není to tedy tak jako například u Akt X, kde bylo vyšetřováno několik vedlejších případů a pak se tři díly věnovaly centrální zápletce. U Fringe jsou sice vyšetřovány vedlejší případy, ale nějaká nitka ústředního příběhu se skutečně mihne každým dílem. Tu více, tu méně zřetelně, ale je tam. Což velmi oceňuji. Krom toho zápletky sice nemusí být vždycky zcela originální, ale vynahrazuje to systém jejich řešení, přístup postav, jejich hláškování a postupné propojování jednotlivých prvků dohromady.

Za pozornost stojí také znělka. Ta je tvořena abstraktními obrazy, ze kterých se pak skládá název seriálu. Znělkou se míhají termíny a pojmy, které jsou v sérii nějak obsaženy. Začíná to u teleportace, čtení myšlenek a pyrokineze a pokračuje….až za hranice toho, co by člověk čekal. J. J. Abrams, autor Ztracených (které jsem zatím neviděl) opět nezklamal a položil před nás krásně vytvořený rébus. Rébus rodinných vazeb, věcí ztracených i nalezených, chyb minulosti a možností budoucnosti. A do toho několik holohlavých pánů, o kterých čertví, co mají vlastně za lubem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.