Forever aneb Dvě století meditací o životě, smrti a radostech

 

Henry Morgan (Ioan Gruffudd) pracuje jako patolog. Nosí vždycky šálu, hrozně moc toho ví a obléká se většinou do obleku s vestou. Už takhle bychom našli paralely s Dexterem, Sherlockem, Castlem a Mentalistou. To byl taky důvod, proč mě pilot nejdříve hrozně naštval.

Bonusem je skutečnost, že Henry Morgan žije už asi dvě stě let. Kdysi se mu něco stalo a od té doby, kdykoli zemře, jeho tělo zmizí a one se nahý objeví někde ve vodě. Protože jsme v New Yorku a máme tady řeku, kupodivu se vždyck vynoří zrovna z ní. Jeho tajemství zná jen Abe, starý starožitník (a taky adoptivní syn), pod jehož obchodem má Henry svoji laboratoř a doupě.

Ne, nejde o nijak originální zápletku, ale tu neměla ani spousta jinak velmi kvalitních jiných seriálů. Forever se vyžívá v drobných detailech, díky kterým přiroste k srdci, pokud mu člověk dá šanci na více než pár dílů.

Nejdříve jsou tu Henryho velmi milé úvahy nad životem, smrtí, smrtelností, pamětí, láskou a mnoha dalšími principy, které člověka provázejí a které on zažil víc než dostkrát.

Pak jsou tu flashbacky do let válečných, minulosti New Yorku a to vše spojené s jeho vlastními zážitky. Ostatně když se jen trochu pozorněji podíváte na plakáty nebo krátkou sekvenci znělky, zjistíte, že celé město je rozděleno barevně podle několika dekád, které ho provázely.

Henryho nesmrtelnost tak dodala klasické vtipné kriminálce trochu toho přesahu, který každý seriál potřebuje, aby zůstal v hlavě o fous déle, než do momentu, kdy skončí titulky. Ať už je to špičkování se zbytkem mordparty, interakce s jeho asistencem Lucasem, nebo prapodivný vztah otce a syna s Abrahamem, kterého snadno budete považovat za Henryho otce nebo strýce.

V porovnání s flashbacky se i Henry časem mění, ale velmi, velmi jemně. Za nějakých třicet let se změní zhruba tak, jako ostatní během roku či dvou.

Ale i on se setká s výzvou sobě rovnou. I jemu bude hrozit možná reálné nebezpečí. Ovšem jeho cílem je stále ochránit své blízké a také to, aby jeho tajemství neproniklo dále než k jeho synovi. Už totiž ví, co se většinou děje, když někdo objeví jeho nesmrtelnost. Naposledy strávil roky v blázinci, než se mu povedlo oběsit a zmizet.

Je to podobný případ jako třeba Dead Like Me. Na jednu stranu trochu zamrzí, že existuje jen jedna řada (u Dead Like Mě dvě a jeden celovečerní). Na druhou stranu je to možná dobře, protože to, co je relativně uzavřeným celkem, by možná bylo nafouknuto do obludných rozměrů a zcela ztratilo původní jiskru. Takže možná díky za existenci „pouhých“ 22 dílů.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.