Firefly aneb Moje posádka bude v bezpečí…

„Take my love, take my land, take me where I cannot stand…I don´t care, I am still free, you can´t take the sky from me…“

Firefly theme song

Serenity je loď třídy Firefly. Velí jí Malcolm Reynolds, kterému nikdo neřekne jinak než „Mal“ a jehož metody jsou sice často podivné, ale který udělá první i poslední pro ochranu své lodi i posádky. Serenity si vydělává svůj denní chléb převážením věcí sem a tam, získáváním věcí tu menší, tu větší ilegální povahy a je vstřícná komukoli, kdo zaplatí a kdo projde Malovým podivným morálním kompasem.

Tady by to celé mohlo skončit a Firefly by se zařadila mezi další scifi projekty, kterými chcete jen zabít nějakou tu hodinku během víkendového odpoledne, protože instalačka nové střílečky se bude ještě chvilku stahovat.

Problémem je, že Firefly v několika věcech vybočuje nad rámec obvyklých scifi seriálů. Ostatně se není čemu divit, když ji má na triku Joss Whedon, scénárista Avengerů, Buffy a dalších kousků, které se zaryly hluboko do mnoha fanouškovských duší.

Co naplat, této funkčnosti a asi přílišné originality se producenti asi lekli a seriál raději po 14ti dílech zatrhli – existuje ještě rozšířující celovečerák Serenity.

Firefly za prvé servíruje velmi kvalitní skupinku hrdinů, „hrdinů“ a existencí, u kterých naprosto nevíme, co čekat. Máme tu žoldáka, manželský pár pilotů, kněze, který se tak nějak dostane všude, superinteligentní dívku s paranormálními schopnostmi, kterou chce někdo využít čertví k čemu a jejího bratra, doktora. A samozřejmě Inaru, luxusní prostitutku…tedy ehm, pardon, společnici.

Tahle skupinka se vydává na cesty a utíká před světem i před sebou samými. To všechno ve světě, který je kombinací space opery, akční komedie a westernu.

Tohle by samo o sobě nebylo asi zárukou úspěchu. Jenže rozvážení a nemíchání těchto ingrediencí je něco jako míchání parfému – buď to bude něco úžasného, nebo vznikne totální paskvil a rozdíl je v klíčovém milimetru, jediné kapce a jediném slově scénáře nebo vlastnosti postavy. A právě u Firefly to vyšlo na výbornou.

Je to podobné, jako když nás Blizzard poprvé pozval do světa Warcraftu. Ta hra je de facto strašná blbost, ale i tak u ní strávíte často roky. Proč? Protože v sobě má něco, co vás vtáhne a už nepustí, u Blizzardu je to hratelnost. U Firefly to, že postavám věříte každý dech, každý polibek a každou ránu, kterou dostanou. A Mal v podání Nathana Filliona? To je něco jako Gregory House na kapitánském můstku. Jeho metody ne vždycky schvalujete, ale máte jistotu, že když si zaplatíte místo na palubě, udělá pro vás první poslední. Proč? Protože jste do prdele člen jeho posádky… Je trochu jako Zeměplošská Bábi Zlopočasná, tedy zlá čarodějka konající dobro, která přes všechny podivné prostředky stále dbá na to, aby nikdo neporušoval přirozený řád světa a vesmíru.

A pak už není nic divného na tom, když v momentě, kdy spustí kytara úvodní znělky, si vaše rty automaticky začnou pobrukovat:

„Burn the land and boil the sea…you can´t take the sky from me…“

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.