Dobrodružství kriminalistiky aneb Dokument, seriál a studie v jednom

 

Stopa. Jed. Bertillonáž. Otisk. Střela. Krev. Rekonstrukce. Tým. Písmo. První detektivní sbor. Modus Operandi. Antropologie. Krevní skupina. Mechanoskopie. Identifikační kresba. Paprsek. Pinkertonova detektivní agentura. Poslední odvolání. Pes. Duplikát. Padělek. Hon na rozhlasových vlnách. Volavka. Portrét duše. Vlas. Neznámý.Dvacet šest dílků skládačky. Dvacet šest výletů do historie kriminalistiky. Od temných dob středověku až do doby nedávné. Od počátků trasologie a brigády De Sûreté po moderní psychologické profily zločinců.

Roku 1989 vznikl pod taktovkou Antonína Moskalyka cyklus Dobrodružství kriminalistiky, který spojil velmi úspěšně detektivní žánr a dokument. Cyklus příběhů, které mapují vývoj nejdůležitějších metod moderní kriminalistiky (daktyloskopie, grafologie, balistika) a to nikoli jako suchý dokument, ale každou přímo na konkrétním příběhu z určité historické epochy.

Na jejím konci je vždycky navíc obsažena informce, k čemu konkrétně se epizoda vztahovala a zasazuje ji do širšího historického kontextu.

Kromě tohoto vynikajícího propojení se jedná zároveň o přehlídku hvězdného obsazení, možná toho nejhvězdnějšího, jaké mohla tehdejší česká kinematografie nabídnout.

Jen jako krátká ochutnávka několik jmen – Radek Brzobohatý, Josef Vinklář, Vladimír Dlouhý, Miroslav Moravec, Petr Kostka, Hana Maciuchová, Luděk Munzar, Daniela Kolářová, Karel Heřmánek a mnozí, mnozí další.

Někdy jde o díly vyloženě dramatické (Písmo, Krev, Modus Operandi), jindy často komediální (Mechanoskopie s Karlem Keřmánkem, Václavem Postráneckým a Ondřejem Vetchým).

Kromě toho všeho považuji úvodní svižnou melodii za jednu z nejvlezlejších v dějinách filmů a seriálů vůbec.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.