Da Vinciho Démoni aneb Freska odvahy, umu a inovace vzdor době

„Nejvznešenější rozkoší je radost z porozumění.“

Leonardo da Vinci

Recenze seriálu je vlastně jeden velký paradox.

Pokud chcete napsat něco co nejrychleji, spokojíte se s pilotem a svými dojmy. Tím pádem jste nejrychlejší, ale zároveň nejméně přesní, protože se nic ještě pořádně nerozjelo. Čím pozdější recenze, tím přesnější, ale také méně aktuální. Mnoho lidí už mezitím na seriál narazilo a udělalo si obrázek vlastní. Díky tomu mají takové texty smysl vlastně jen pro diváky, kteří o seriálu tehdy slyší prvně.

Je to jako s historií – každá epocha dává plný smysl až po jejím uplynutí, ale to už na ní nelze nic změnit.

A s historií se setkáváme i tady, u Leonarda da Vinci.

Da Vinciho démoni nás zavádí do Florencie. Florencie plné umění, krásy a magické atmosféry. Je to ale také svět mocenských sporů jak mezi šlechtickými rody, tak stále velmi mocnou církví, která rozhodně nechce pustit ani chlup, přestože se blíží doba změn a novinek.

Jedním z hybatelů této doby je a bude právě mladý vynálezce, malíř, stavitel a inženýr Leonardo da Vinci. Jeho otec jím pohrdá pro jeho excentričnost, jeho přátelé ho pro ni naopak milují. Vládcům je také svým způsobem trnem v oku, ale tu více, tu méně potřebují jeho invenci, představivost a nazírání světa, které je krom jiného zdrojem úžasných válečných strojů a dalších podivností.

A do toho začíná Leonardo inspirován vizemi pátrat po vlastní minulosti a po svazku, kterého se církev nechce vzdát. Ale církev není jediná, kdo nechce přijít ani o kousek moci, vlivu a majetku. Přichází ovšem doba, kdy staré pořádky padnou a nové nastanou…jen mnohem pomaleji. Ty změny jsou pozvolné, ale zastavit ani vyhnout se jim nelze, ať dělá člověk nebo tradiční instituce cokoli. U démonů funguje to, co selhává třeba u Penny Dreadful. Veškeré nástroje atmosféry, sexu, vizualizace Lenardových myšlenek (vykreslování struktury zámku kolem nalezeného klíče nebo generování chodeb Drakulova hradu) nebo třeba bullet time letu ptáků jsou právě jen nástroje. Jsou nositeli děje, kterého je v démonech požehnaně.

Nehledejte zde historické a dějinné přesnosti. Hrajte si společně s ním a sledujte souboj myslí, souboj moci s intelektem a souboj tradice s invencí a pokrokem.

Da Vinci v podání Toma Rileyho je odhodlán odhalit jak dávná mystéria, tak pohnout kolem dějin kupředu. Ostatně zasáhnout do historie skrze něho chtějí i všichni kolem něj. A všichni spoléhají, že bude jen nástrojem, který se bude řídit jejich vlastními zájmy.

Ale Leonardo není poskok. Je to rebel. Je to vizionář. Je to génius. A jeho mysl si svou cestu vždycky najde.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.