Brutální Nikita aneb 5 sérií ze Sekce Jedna

„Cancel her/him…“

 

Oprávněný kult nebo opravdová kokotina?

Z titulku je celkem jasné, že dneska nepůjde o recenzi Bessonova filmu, ale kanadského seriálu, který se k nám dostal ve stejné vlně jako Xena, Herkules, Andromeda nebo Krok za krokem.

Zápletka je tady celkem jednoduchá a skoro stejná jako u Bessona. Mladá holka Nikita, která se potlouká po ulicích a vede zhýralý život, se připlete k loupeži a vraždě a je přistižena s nožem v ruce.

Místo trestu smrti ale dostává druhou šanci – práci pro Sekci Jedna, přísně tajnou vládní protiteroristickou organizaci, která přichází tam, kde selžou jakékoli legální a jiné prostředky…

Členové Sekce jsou dokonale vycvičení duchové, kteří přijdou, zlikvidují, vyzvednou nebo zařídí, co je potřeba a zase se vytratí. Bez otázek, bez poznámek (no, ty padají často) beze jmen a totožnosti.

Chladný svět kalkulace

Seriál provází víceméně záporné reakce právě kvůli shodě názvu s Bessonovým legendárním thrillerem. Nechci jeho Nikitu nijak strhávat, už je to nějaká doba, co jsem ji viděl. Ano, je to berlička, ale upřímně, celkem rychle je jasné, že seriál jde trochu jiným směrem a aspoň mě osobně nedělalo problém na původní film rychle zapomenout a prostě počkat, co mi Sekce Jedna předvede.

A ona se nepředvedla vůbec špatně, protože jinak bych asi nezůstával jednou týdně do více jak jedenácti vzhůru a nečekal na mrazivý akord spojený s promítnutím zeleného loga La Femme Nikita. Trvalo ale roky, než se ke mně dostala Nikita v kompletním vydání a já mohl dokoukat všech pět sérií.

Ne, dneska asi nikoho moc neoslní. Rozhodně tedy ne diváky, kterým seriály 90. let nic moc neříkají a kteří nezažili ten hype, který nebyl náhlý a intenzivní jako u Hry o Trůny. Ne, ta atmosféra nového byla postupná, ale o to více se zažrala pod kůži a o to déle vydržela.

Ať to byly fantasy kusy nebo třeba Vražedné pobřeží, všechny tyto seriály byly zábavné, ne sice nijak výrazně originální, ale prostě byly dobré a hlavně – jak jsme zmínil u Kroku za krokem – měly perfektní dabing.

Co čekat od Brutální Nikity? Intriky, charaktery, které neomrzí a svým stylem opravdu přirostou k srdci a člověka pak zamrzí smrt i těch největších parchantů. Dvojité až trojité hry s důvěrou, klamání, hi-tech hračky, dlouhé pohledy z očí do očí a krátké věty, které znamejí buď odpuštění, nebo rozsudek smrti.

Tyto protichůdné pocity shrnul v jedné z posledních epizod asi nejlépe hlavní zbrojíř Walter:

„Nenáviděl jsem ho, bál jsem se ho a pohrdal jsem jím. Současně jsem ho respektoval, obdivoval a vysoce uznával. Kdysi jsem mu zachránil život. Ani mi nepoděkoval. Ale i když měl mnohokrát důvody mě zrušit (anglicky „cancel“ v žargonu Sekce popravit), vždycky se díval někam jinam. Takže nakonec jsme to asi vzájemně srovnali.“

Nikita má oproti slušné porci dnešních seriálů i filmů tu stejnou devizu jako většina seriálů tehdejších let – na nic si nehraje. Je to prostě poctivě odvedené béčko, které chce pobavit, připravit pár napínavých momentů a pak na diváka spiklenecky mrknout a pokračovat dál.

A právě tahle vnitřní poctivost z ní už tehdy udělala kult a ten trvá svým způsobem dodnes. Ta vnitřní poctivost přinesla krom zakázané lásky táhnoucí se celou sérií i ty momenty, kdy přes veškeré kalkulace, veškerou hnusnou vypočítavost a obětování schopných agentů cílům mise vysvitla na chvilku jakási čest mezi zloději a zabijáky.

Ať už to byla tolerance rebela kvůli starým časům, ignorace některých informací proto, aby si agent skočil na rande nebo poslední pokus o záchranu zrádcova syna z rukou teroristů, protože některý věci se prostě nedělaj, ať je člověk sebevětší svině.

Člověk ji nemusí mít rád, může ji považovat za totální kravinu, ale jméno tohohle seriálu nezapomene. Stejně tak nezapomene na nemluvného Michaela, rebelující Nikitu, svůdníka Waltera, společensky nejistého Birkoffa, chladného Operations nebo ještě chladnější a stále dokonale upravenou Madeline.

A pak se v posledních osmi dílech objeví několik dalších sekcí, objeví se Centrum a končí jedna éra. Ale tak je to ve světě tajných služeb vždycky.

PS: K Nikitě se váže ještě jedna zajímavost – název každého dílu sestává z přesně z tolika slov, do kolikáté série patří. Viz zde.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.