Per-Zeus: Cizáci útočí aneb 40 stránek a dost

S hrou X COMem neboli UFO: Nepřítel neznámý od Microprose jsem strávil několik velmi plodných herních let, vím naprosto přesně, jak funguje její systém a co všechno obsahuje, mnohé pasáže si pamatuju dodnes. Stejně tak jsem o románu slyšel dost zkazek už před jeho vydáním a četl i nějaké ukázky.

Nakonec se ale vzdávám na 40. stránce…

Pokud by kniha byla o jakémkoli ději spojeném s X-Comem a invazí cizáků na Zemi, neměl bych s ní zřejmě problém. Jenže tahle záležitost je totální průser jak formou, tak dějem – který totiž v první řadě neexistuje.

Představte si situaci, kdy máte poměrně široký záběr toho, co zkoumáte, čtete a čím se zabýváte – matematika, fyzika, esoterika, filosofie, výklady snů, historie. Pak vás napadne napsat příběh podle hry, jenže ho začnete psát do jednoho souboru se všemi předchozími tématy a skáčete mezi tím bez ohledu na jakoukoli logiku nebo stavbu tak, jak se zrovna vyspíte a co vás zrovna napadne.

Na prvních stránkách se dovídáme o NBN, nukleární bitvě národů, která byla jen tak mimochodem asi spojena s neúspěšnou snahou zlikvidovat UFO. Nějaký letopočet, kdy se událostí odehrávají, je zmíněn jen tak bokem o cca 5 stránek později poté, co autor citoval z tajných souborů směsku technických informací o projektu proti cizákům. Furt není jasný, co se vlastně stalo, co se momentálně děje, co se má dít dál a tento stav zůstává i nadále. Půvabně nešikovné je to, jak autor pracuje s temínem UFO jako s podstatným jménem, nikoli zkratkou. Hned v anotaci je zmíněno UFO jako mateřská loď z vesmíru. Jenže UFO je neidentifikovaný létající předmět (Unidentified Flying Object), takže pokud je popsán jako mateřská loď, už to není UFO, sorry…

Pak už začne střídání nicneříkajících deníkových záznamů jakéhosi neznámého hrdiny (jméno neznáme a je to ich forma), jeho snů (totální dadaismus motivů, prostředí a úvah od Einsteina přes Osirise až po šamanismus) a občasné dialogy s jakýmsi velitelem a jakýmsi profesorem.

Ano, děj a motiv je shrnut v anotaci knihy. Ale doprdele tohle má bejt jasně řečený a znatelný hlavně uvnitř!

Děj? Vývoj? Pohyb od něčeho k něčemu nebo aspoň jedna scéna dávající nějak reálně smysl? Prosím, aspoň atom…ne. Většinu místa zabírají esoterické a další úvahy, takže člověk má pocit, že obálka a obsah knihy si naprosto nerozumí, a má pravdu. Je to stejné jako koupit si v krámě kuchařku a najít tam šestý díl Harryho Pottera svázaný vzhůru nohama, případně naopak.

Čistě formálně chybí odsazení odstavců, vydělení přímé řeči, najdou se i naprosto nové termíny (odborkyně místo odbornice), a další a další.

Pokorná Vrbo/Keslly, rozmysli se v první řadě, CO chceš vlastně psát…

Jedna za obálku…ta je naprosto fantastická a nedělala by ostudu snad žádnému autorovi military scifi. O to víc zamrzí vnitřek.

PS: Až po delší době od hodnocení na DK a CBDB jsem si všiml, že si autor obě své knihy –  tedy Per-Zea i Placen za život – na CBDB sám obodoval pěti hvězdičkami pod nickem mazil78. To už jsou lepší fakeové profily…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.