Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole aneb Vtipná etiketa

20150908_211837

Zábavně podaná etiketa nejen pro lepší vrstvy? Ano, jde to.

Když se řekne etiketa, mnoha lidem asi naskočí jméno doktora Ladislava Špačka. Bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla má na svědomí jak několik knih, tak i stejnojmenný televizní cyklus o společenském chování.

Jeho verzi nelze celkem nic vytknout a byla podána sice celkem formálně, ale přístupně a poučně zároveň.

Ne nadarmo se ale říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Protože obvykle vám etiketa poradí, jak se chovat ve firmě, při pracovním pohovoru, v divadle nebo opeře. Většinou se ale soustředí na „lepší společnost“. Ne každý se v takové společnosti ale vyskytuje. Pak je otázka, kde hledat psaná i nepsaná pravidla pro jiné prostředí. A existují tam taková pravidla vůbec?

Na to odpovídá s humorem, nadhledem a životní zkušeností autor této knihy, která má v podtitulu „Manuál chování pro náctileté“. Z toho je jasné, že večerní róby nebudou zrovna na pořadu dne, ale že slušně se dá chovat i v rychlém občerstvení ve společnosti mzdové účetní, automechanika a nezaměstnaného.

La-detresse-d-un-pere_chronique_landscape_pm_v8

Svazek není členěn do složitých a dlouhých textů (jak bývá u těchto příruček zvykem). Jde spíše o krátké postřehy, rady a seznamy prokládané ilustracemi.

O to lépe se čte. Navíc podat zábavnou formou aspoň základ společenského chování od pozdravů, přes osobní hygienu až po svádění a stolování, to je vždycky záslužné.

V této formě, pokud je podána kvalitně, se člověk poučí, aniž by se tématu jakkoli bránil, protože se kromě přínosných informací také královsky baví a nevnímá tak „výuku“ jako kibicování. Autor na nic nezapomíná, je mu jasné, na co cílová skupinka čtenářů asi myslí a předbíhá jejich vlastní myšlenky se stylem a grácií.

Proto například slušné chování doma zahrnuje i takové detaily jako vstup do ložnice rodičů jen se zaklepáním. Mohli by se zrovna věnovat rozmnožování a nepoučený čtenář by se mohl připravit o bratříčka nebo sestřičku.

Základ:

  • příručka společenského chování určená náctiletým

Bonus:

  • humor
  • stručnost
  • nadhled
  • přívětivost
  • možné poučení kolikrát i pro dospělé
  • lidskost a neformálnost

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *