Hubený nás nedostanou aneb Pěkný jazyk bez reálné náplně

„Synku, řečníš již krásně, leč dosud blbosti.“

Autor, kterého si momentálně nejsem schopen vybavit

 

Kvalitní zjevení, o kterém se moc neví, nebo průměr hrající si na velkého autora?

Hubený nás nedostanou je sbírka fejetonů na různá témata – od hudebních zážitků přes cestování či strasti i slasti brněnského života. Prostě takové to dobrodružství všedního dne podané květnatým jazykem s vsuvkami a komentováním. Proč ne, tímto způsobem vznikají velmi dobré textíky, ke kterým se člověk rád vrací i opakovaně, protože sice zná pointu, ale užívá si autorovu práci s textem, gradování vtipnosti a může obdivovat, co všechno dotyčný zažil, jak se s tím popral, vyrovnal a co za poučení si případně odnesl.

Kniha Hubený nás nedostanou netrpí nekvalitním jazykem. Ten je vyrovnaný, nezaplétá se do zbytečných ozdůbek, ani není přehnaně strohý. Problémem je obsah, respektive jeho podání dosti nezajímavým způsobem, který vyvolá maximálně drobné pousmání a to ještě jen několikrát během celé četby.

Dostupné kdekoli jinde a často v lepší podobě

Richard Skolek píše sice hezky, ale víceméně nemá o čem. Aspoň o ničem natolik zajímavém a významném, aby z toho byl trefný krátký příběh s nečekaným zvratem a vtipnou pointou, což je podle definice účelem fejetonu. Pokud se u cca 50 ti textíků pousměji zhruba 5 krát, je něco trochu špatně. Má sice dobrý přístup, ale chybí mu zážitky a zkušenosti přesahující noční práci v tiskárně, ovládání hudebního nástroje, studium na vysoké škole a nějaká ta nepovedená rande.

Knize tak chybí ona jiskra, která by ji odlišila od mnoha jiných svazků fejetonů nebo zásobárny podobných článků na webech nejrůznějšího zaměření a způsobila, že si z ní čtenář něco zapamatuje nebo bude mít důvod číst její obsah znova i po čase.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.