Bohatý táta, chudý táta aneb Lehce jednostranný odrazový můstek finanční gramotnosti

 

Je Kiyosakiho kniha opravdu taková bomba nebo jen davové šílenství?

Jméno Roberta T. Kiyosakiho asi zachytl každý, kdo se jen trochu zajímá o finanční gramotnost a nevyhýbá se literatuře na toto téma. Jeho kniha se stala dle očekávání bestsellerem a je hojně připomínána na seminářích, v kursech a skloňována v diskusích všeho druhu.

Její výhoda tkví ve vysoké čtivosti a v podání klíčových informací stylem příběhu, rozhovorů, přirovnání a životních lekcí. Na druhou stranu pokud už jste četli jiné svazky na toto téma, asi se od Kiyosakiho nedovíte nic moc nového. Bohatý táta chudý táta je ovšem ideální startovní čárou, pokud chcete do finanční oblasti zabrousit a nevíte, odkud začít.

Dva otcové, dvě cesty, různé výsledky

Ne, ačkoli to tak může vyznít, Kiyosaki zde nemá dva biologické otce. Ústřední linie knihy ale srovnává postoje, myšlení a životní přístupy jeho vlastního otce, velmi vzdělaného muže a otce Robertova kamaráda Mika, který toho moc nevystudoval v oficiálním školském systému, ale dává oběma chlapcům cenné lekce selského myšlení a finanční gramotnosti, které v klasickém vzdělávacím systému chybí.

Na kontrastu těchto dvou osobností autor knihy ukazuje klíčové rozdíly myšlení, které vedou k chudobě člověka, k tomu, že se nechá vláčet okolnostmi, místo aby převzal nad svým životem skutečnou kontrolu a dostal se tam, kam opravdu chce. Na konci pak uvádí některé vlastní návyky a během celého ústředního příběhu ukazuje na jednoduchých schématech, jaké rozdíly ve finančních tocích vytváří návyky většiny lidí a jak se odlišuje těch 5% populace, které mají v rukách většinu světového bohatství.

Srozumitelné, čtivé, poučné a jednostranné

Kiyosakiho kniha je výborným prvotním impulsem ke studiu chování peněz a psychologie podnikání. A čtenář by minimálně ze dvou prostých důvodů neměl skončit jen u ní. Její výhodou i chybou současně je skutečnost, že je zaměřená pouze na vydělávání peněz, respektive naučení se zákonitostem, podle kterých se peníze v našem individuálním hospodaření chovají.

Pokud by měl člověk posuzovat povahu miliardářů jen podle Kiyosakiho přístupu v tomto konkrétním svazku, asi se neubrání nutkání smýšlet o nich jako právě o těch parchantech, kteří se zajímají jen o počet nul na šecích a cokoli dalšího jde zcela mimo ně.

A to by bylo velkou chybou. Jako základní kámen finanční gramotnosti je Bohatý táta chudý táta výbornou lekcí, ale pro načerpání plného náhledu na myšlení úspěšnosti rozhodně nestačí. Pokud by čtenář zůstal jen u něj, mine životní radost, schopnost pomáhat druhým skrze vlastní růst a mnoho dalších stránek, které světový byznys i jeho tvůrce utvářejí a které z nich dělají skutečně inspirativní osobnosti, rozhodně ne jenom chamtivce ženoucí se každou vteřinu svých životů za mamonem tučných kont.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.