Dynablaster aneb Bomby, potvůrky a skafandr

Čímpak to, že oldies klasiky tak chytnou a nepouští?

Dynablaster (případně Dyna Blaster) je jméno evropské verze klasického Bombermana. Příběh je jednoduchý: při pokusu v laboratoři jakéhosi vědce je drakem unesena na hrad za řekou jeho dcera. A vy jako správný hrdina ve skafandru se ji vydáváte zachránit.

Tato cesta zahrnuje osm částí po osmi úrovních.

Přes hory a přes vodu…s houfem potvor za zády

Úrovně zahrnují osm druhů terénu (zdi, skály, vodu, les, hory, přízemí, patro a střechu hradu) a během procházejí na vás bude útočit mnoho druhů potvůrek, které si tu jen tak pobíhají.

Ony na vás v podstatě ani neutočí, ale pokud se potkáte na stejné trase a vy se nevytasíte s bombou, je s vaším hrdinou ámen.

Rejstřík techto potvůrek (nechci říkat monster, protože jsou hrozně roztomilé) zahrnuje zvířátka (netopýry, medvídky a nepochybně i ryby, krokodýly a další havěť) vybavení domácnosti (žárovka) a dále podivné entity, které si asi v duchu nějak pracovně nazvete, ale stejně se nebudete schopni jejich pravé identity dopátrat – „škatule, metličky, plamínky“ a kdoví co ještě.

 

V posledním kole každé části vás obvykle čeká nějaká větší mrška. Pokud se nepletu, je to v první části variace na Lochnesku, které postupně upalujete ocas a pak po vás jede jenom hlavička se zubama.

A aby to celé nebylo tak jednoduché, není potvůrka jako potvůrka. Někdo je hodně rychlý (medvídci), někdo umí procházet zdí (netopýři a metličky) a tak podobně.

Navíc počet potvor na scéně nemusí být zdaleka konečný, ale to už záleží na vaší šikovnosti, respektive její absenci. Jak totiž odpalujete zdi bludiště, v jedné z nich je vždy ukrytý modrý čtvereček východu. V momentě, kdy prostor vyčistíte, začne blikat. Ovšem v momentě, kdy se potká s plamenem vašich bomb (kdykoli během hry), vyrojí se z něj pár nových potvůrek.

Bomby, plamínky a další hejblátka

Smozřejmě by to nebylo o ničem, kdybyste se vy sami během putování nezlepšovali. K tomu slouží bonusy, které získáváte v každé úrovni. Ty zahrnují delší plamen, další bombu, procházení zdí (pouze na jeden level), časování výbuchu (pouze dokud neztratíte život) a další.

Co vám zůstává i přes úrovně, je vždycky rozsah plamene a počet bomb, které můžete naklást. Ovšem pozor – pokud trefíte blikající bonus plamenem, je po něm.

Když je více skafandrů

Nelze opomenout možnost multiplayeru. V něm se mohou zapojit až čtyři hráči, případně vy až proti čtyřem počítačům. A to buď s potvorami, nebo bez potvor.

Hra více hráčů má ještě jednu vychytávku, tzv. smrtící mód. Během toho se v bludišti spolu s bonusy vyskytují lebčičky. Ty generují několik náhodných efektů, které jsou někdy výborné, jindy na facku. Velmi příjemným, ale zrádným je například obrovská rychlost. Naprosto příšerným je například automatické stále kládení bomb, které znamená velmi rychle váš konec, protože se spolehlivě zablokujete a následně odbouchnete v jakémkoli terénu.

Dynablaster je jednou z nejchytlavějších oldschoolovek a dodnes neztratila své kouzlo ani zábavnost.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

One thought on “Dynablaster aneb Bomby, potvůrky a skafandr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.