Zootopia aneb Když si zvířátka splní své sny

„Ti, kteří vám tvrdí, že neuspějete, jsou obvykle ti, kteří se v nitru bojí, že se vám to podaří.“

vlcsnap-2016-06-12-23h03m51s845

Rutinní animák nebo něco trochu navíc?

Filmy od Dreamworks, Pixaru a dalších studií mají poměrně příjemnou vlastnosti, a sice myšlenkový přesah. V první vrstvě jde o vtipné filmy pro děti, ale v jejich podtextu a dalších obsahových vrstvách se najde dostatek myšlenek na to, aby si ve výsledku něco odnesl člověk jakékoli věkové skupiny. A Zootopia na tom není jinak

Králík mezi králíky, nebo…

Pokud se narodíte a vyrůstáte v hornickém městěčku, panuje ohledně výběru povolání celkem jednoduchá logika. Buď se stanete horníkem, nebo vypadnete někam jinam.

Když jste králík, kolem vás jsou samí králíci a vrcholem životního obzoru je pěstování mrkve, moc na výběr vám to nedává a pravděpodobně skončíte jako králík pěstující mrkev pro další králíky. Ještě, že je tam to slovíčko pravděpodobně…

vlcsnap-2016-06-12-23h13m30s795

Mladá králičice Judy Hopkavá má sen stát se policistkou. Její rodina pro to nemá příliš pochopení a stále jí tu více, tu méně vnucuje pohodlnou vizi budoucnosti, která má jedinou nevýhodu, a sice vzdát se svých snů. Což ovšem králíci nevnímají jako nevýhodu, ale naopak přínos.

První svého druhu

Ne tak Judy. Jako první králík absolvuje policejní akademii a vydá se přímo do centra zvířecího dění, do města Zootropolis. Její ambice pomáhat a chránit jsou samozřejmě i tady přehlušeny rutinní prací vydávání pokut za parkování.

Nebyl by to ovšem správný příběh, kdyby se Judy nepřipletl do cesty případ s velkým P. Jako obvykle se rutinní a zdánlivě beznadějná událost po kouskách stává komplotem ohrožujícím nejen město, ale celý zvířecí svět.

Judy získá nečekanou posilu a vystřídá jak pozici podceňované policejní síly, tak i hrdiny médií, aby skončila jako respektovaná posila bezpečnostních složek a ještě přivedla do sboru zvíře, které by tam asi nikdo nečekal. Ale nakonec ani Judy nikdo nečekal.

vlcsnap-2016-06-12-23h15m52s548

Ptejte se kdo vás zastaví, nikoli kdo vám co dovolí

Zootopia není komedií vtipnou za každou cenu. Žánrově jde o poctivou kriminálku, ve které spolupracuje policajtka a pouliční zloděj a podvodník. V podtextu ale rozehrává kromě otázek rasismu převedených na zvířecí říši (ale o nic méně aktuálních) také lekci příručky osobního rozvoje. A ve všech rovinách funguje zatraceně dobře a využívá snad všech možností, které zvířecí říše nabízí.

V této zprávě Zootopia sděluje, že má vždycky cenu následovat to, co opravdu chceme a nenechat se odradit tím, že nikdo nic podobeného ještě nezkusil. Nikdy totiž není moudré říkat, že něco nejde. Protože pak přijde nějaký blb, který to neví, a udělá to. Nebo zdánlivě neškodná králice, která pohne zkostnatělou strukturou a začne s ní nová éra.

vlcsnap-2016-06-12-23h08m49s852

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.