Unfriended / Odebrat z přátel aneb Několik osudů a jeden monitor

Je možné natočit pomocí jednoho monitoru celkem slušný teenage thriller?

Nezřídka se stává, že snímky, které mají podle různých webů a diskusních fór mizerné hodnocení, mohou celkem příjemně překvapit. Unfriended je jedním z těch případů. Námětem je Facebook, Skype, Youtube a možnosti jeho zneužití k šikaně, vydírání a dalším eskapádám.

V tomto ohledu by to nebylo nic nového, protože filmů i špionáži tohoto typu tu už bylo dost. Unfriended a to jde ovšem od lesa s naprosto jednoduchým prostředím – displejem notebooku. Celá stopáž totiž probíhá na jeho obrazovce…

Smrt v přímém přenosu bez zastávky

Upřímně, že budu většinu času hledět do něčího profilu, jsem tak trochu čekal. Ovšem tohle je něco mezi Saw, voyeuristickým psychothrilerrem, počítačovým dokumentem a sociologickou sondou. O čistý horor se nejedná, spíše je to teenage postupná vyvražďovačka. Ale funguje, protože má podtext.

Za prvé vás nenechá ani na vteřinku odpočinout. Oken je tu dost, svižně přepínáme hlavně mezi Skypem, Facebookem, chaty a browserem. To by nebylo ještě divné, kdyby se nám do konverzace někdo nenapíchl…

 

Billie Neznámý

Je to klasická figurka. Do skupinové konverzace teenagerů se připojí kdosi bez tváře. Nejde odpojit, nejde o něm nic zjistit. Ale jakmile se tu zjevil, objevují se zprávy od kamarádky, která podle všeho spáchala sebevraždu. Objevilo se s ní totiž jedno nepěkné video z mejdanu a zastřelila se.

Billie se projevuje jako Nemesis, která podle všeho ví o všech zúčastněných věci, které mají rozhodně zůstat pod pokličkou jejich disků či postelí. Má tu vůbec někdo čisté svědomí? Asi těžko…

Všudypřítomnost, rychlost, dostupnost

Unfriended vytvořil prakticky bez ničeho slušnou podívanou, která kromě hutné atmosféry vzájemného osočování a rostoucí nedůvěry nabízí další pohled do digitálního světa. Za prvé ukazuje asi celkem průměrný večer teenagerů trávený v internetovém řečišti. Pokud jsou takové večery všechny nebo aspoň většina, je to celkem znepokojující.

Z čeho už ale mrazí, je snadná dostupnost všech prostředků, kterými lze kohokoli dostat do síní slávy nebo na dno kanálu. Z minuty videa se může stát megahit, stejně jako důvod k pomstě pomocí plně nabité bouchačky. A může jít klidně o jeden a tentýž klip.

Lidi se nezměnili a měnit nebudou. Ale nástroje jsou dostupnější než ostrá čepel a sdílený prostor je všude kolem nás…

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.