Soumrak aneb Ve stínu meče, svědomí, hrdosti a striktní společnosti

Samuraj na místě úředníka. Druhý Zatoichi, nebo komorní drama o vnitřních soubojích?

Japonsko. Striktní společnost plná poklon, zvyklostních rituálů, kde všechno šlape jako hodinky a jakákoli neposlušnost znamená minimálně posměch a vyloučení, případně smrt, pro kterou se nikdy nejde daleko. Ale protože doba samurajů se zvolna chýlí ke konci, i tady se najde místo pro tiché rebelie, minimálně niterné a pružné, jako když chcete ohnout nepoddajný bambus – ten si nějakou cestičku taky najde.

Vdovec, skladník, samuraj

Říkají mu pan Soumračný, protože po práci nechodí s kumpány na pravidelnou skleničku, ale jde rovnou domů za dvěma dcerami a nemocnou matkou. Jeho žena zemřela, má dluhy, kam se podívá a mizerný příjem z práce skladového úředníka stačí tak tak na pokrytí nákladů skromného živobytí.

Přesto se umí potichu radovat ze života a i když je mu nabídnut sňatek, odmítne, protože nová manželka by jeho rodinu asi chtěla směrovat po svém.

Pak se objeví paní Tomoe. Má za sebou nešťastné manželství s opilcem a do rodiny pana Soumračného přichází jako jeh přítelkyně z dětství, kdy se škádlili i si pomáhali a sdíleli porozumění. Proto nepřekvapí, že to mezi nimi jiskří i po letech, pohybují se ale oba ve společnosti, kde na nějaké hlouposti typu citů není místo.

Výzva, smrt, harmonie

Kromě toho všeho je ale pan Soumračný také dovedný s mečem. Přímé dotazy na svůj výcvik v prestižní škole sice bagatelizuje a mlží kolem svých schopností, ovšem čepel mu není cizí a pohybovat se rozhodně umí. Připomíná tu ale mnohem vážnější verzi Demolition mana – muže velmi schopného, kterého ale pronásleduje minulost, jeho vlastní démoni a svoje dovednosti používá jen tehdy, když opravdu není jiná možnost.

Bohužel ne všichni sdílí jeho smysl pro soukromí a touhu po vlastním klidu a protože je stále členem klanu, je jeho meč a um vyžadován v oficiálních záležitostech. Ty jsou de facto jenom dvě, ale je vidět, že pro pana Soumračného jde vždycky o vnitřní boj, ve kterém musí brát v úvahu také svou rodinu a ne jenom osobní dispozice a postoje.

Vše míří k momentu, kdy se vydá na cestu, ze které možná není návratu a smrt visí ve vzduchu. Jako všichni samurajové hraje i Soumračný v ten moment vabank. Vydává se do nejistoty, ale není jasné, jestli mu nějaká jistota zůstane i po návratu i v případě, že zkouškou projde.

A harmonie? Ta prochází celým filmem hlavně v podobě vyladěné hudby, která vždy připomene onen pokoj kotlíku nad ohněm, uklizeného japonského příbytku, kde není jediná věc navíc a v osobních rituálech, které mohou přijít Evropě nesmyslné, ale jsou krom jiného také cestou, jak si pevně uvědomit každý okamžik a neztrácet se ani v minulosti, ani v přílišných obavách o budoucnost.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.