Sicario aneb Prach bez zákonů a morálka s pochybnostmi

„Stay low, go fast
Kill first, die last
One shot, one kill
No luck, all skill

Rutinní policejní akce, nebo příběh, ze kterého vás bude sakra mrazit?

Pokud se váš příběh odehrává v Mexiku, můžete počítat s několika věcmi. Za prvé, málokdy se zbavíte prachu hnaného větrem. Za druhé, všechno je takové podivně křehké a většina zdí nebo střech je za chvilku na odpis. A do toho všeho létají kulky vzduchem častěji než anglické fuck a shit, což jen podtrhuje skutečnost, že lidský život tu má taky celkem krátkou záruku.

V těchto podmínkách se zásahovka FBI chystá udeřit na podezřelého. Uvítá je brokovnice, spousta nadávek a pár explozí.

Velitelce zásahu je následně nabídnuta možnost podílení se na operaci, která proniká hlouběji do struktury kartelů a drogových bossů. Má možnost se opravdu k něčemu dostat, ale nebude to rozhodně tak čistá a příjemná práce, jak by si jeden myslel.

Profesionálové točení stylem Bourneova mýtu

Sicario spojil ve velmi účinné a přitom výpravou nenáročné kombinaci dva výborné prvky či přístupy. Postavy snímku totiž, ač na straně zákona, neváhají použít stejné metody jako drogová mafie, pokud díky nim mají šanci dostat se ve své práci někam dál.

I nadřízení musí zkrátka konstatovat, že buď budou respektovat literu zákona, nebo zkusí něco opravdu udělat. Na stírání hranice mezi zákonem a zločinem není nic nového jak filmově, tak knižně. Sicario ale na příběhu policistky, která musí přehodnotit snad celý svůj náhled na svět i svou práci (a je otázka, jestli to unese), proniká tomuto dramatu asi nejsilněji za poslední dobu a navíc stylem skoro dokumentárním.

Labyrint důvěry, přímá cesta účinku

Ne, tohle rozhodně není akčňák typu Kurýra, kde prakticky nesmrtelný ex žoldák popravuje všechny okolo a na konci mu zůstává uhlazená kravata. Tady znamená prohru jediný špatný pohyb a nikdy se nelze dostatečně připravit. Můžete mít libovolné zbraně. Můžete mít autoritu. Můžete mít odposlechy. Ale stejně budete nakonec stát ve skladišti proti bandě zpocených magorů s tunou nabitých kvérů a vaše přežití a jejich smrt bude záležet jen na vašich schopnostech.

Hra bez konce?

Další ponurou vrstvou, kterou Sicario obsahuje, je zamyšlení bez poselství. Aniž by trpěl na příliš proslovů, nabízí se po něm otázka, jaký způsob boje má vlastně smysl a cenu. V touze po pomstě, vyrovnání sil a odplatě totiž po každé smrti vyvstávají na obou stranách noví bojovníci posedlí vyrovnáním účtů. Jejich motivy zůstávají ovšem stále stejné, stejně jako hrůzy, kterým čelí…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.