Revenant aneb Ledově krutý manifest přežití, který nic neschovává

Když přinutit znáš srdce své a čivy,
By s tebou vytrvaly nejvěrněji
Ač tep a pohyb uniká ti živý
A jen tvá vůle káže „Vytrvej!“

Rudyard Kipling, Když

Intenzivní cesta za pomstou skrze led a mráz nebo přeceněných 156 minut?

Leonardo DiCaprio je jeden z herců, kteří nezapadli do jednoho typu role a většina toho, čeho se zhostili, stála rozhodně za to. Ne, že by pro mě jeho jméno v protagonistech či vedlejších rolích bylo automaticky symbolem kvality snímku, ale obvykle způsobí, že se daným titulem zabývám trochu důkladněji.

Na Revenanta jsem byl opakovaně upozorněn a tak jednou asi v jednu v noci přišel čas se na tuhle vychvalovanou víc jak dvouhodinovou stopáž zaměřit.

Neobjevný nápad provedený s citem i bez citu

První, co člověka trkne, je nehostinnost prostředí, doby a velmi dobrá práce kamery. Ta hlavně v akčních nebo dramatických pasážích nevyužívá střih za každou cenu, ale snaží se obsáhnout více cílů a poloh jedním záběrem. Tenhle celkem jednoduchý detail umí vtáhnout do děje a pocítit atmosféru mnohem víc, než tuna přeplácaných rekvizit, díky kterým snímky kolikrát na věrohodnosti spíše ztrácejí.

 

Revenant díky kombinaci velmi věrně podaného prostředí, právě oné kamery a situace postav (schválně neříkám hrdinů) velmi rychle skládá dohromady jen několik vjemů a pocitových oblastí, ale zaměřuje se na ně veškerou silou.

Vzpomenete si, kdy jste v nějaké počítačové střílečce procházeli pustou chodbou a kmitali okem po každém pixelu a zákoutí s konstantním strachem, kde na vás co vybafne? Věděli jste, že něco přijde, ale nevěděli jste kdy. Přesně tohle Revenant způsobuje. Intenzivní pnutí vůle přežít za každou cenu a využít k tomu cokoli, co je v dosahu. A do toho onen návrat z hrobu…

„Když slyším lesní rohy a vidím fábory, chci obrnit se klidem a žít všem navzdory.“

Richard Müller, Štvanice

Jsme v době, kdy se pušky i pistole nabíjejí zepředu, oheň se rozdělává křesadlem a všude kolem je svinská zima, před kterou nejde zdrhnout.

V tomhle prostředí je průvodce výpravy Glass téměř zlikvidován medvědem. Výprava, kterou vede, se musí rozdělit a on zůstává upoután na nosítka s jedním holobrádkem, svým synem a lovcem, kterému morálka a daný slib příliš neříká, chce hlavně svoje prachy.

 

V téhle sestavě se celkem rychle stane, co se stát musí, pokud je nejsilnější článkem někdo jako on. Na výpravě zůstávají pouze holobrádek a lovec bez morálky, Glassův syn je mrtev, protože se postavil autoritě a Glass je ponechám ve vykopaném hrobě s několika hrstmi hlíny na svém více než zuboženém těle.

Okolní mráz, nehostinné prostředí i všudypřítomné Indiány ale překonává jedna síla – Glassova vůle přežít a pomstít se vrahovi svého syna. Podobně jako kdysi Steven Seagal v Těžko ho zabít nastupuje plazením, přitahováním se jednou rukou a vlečením nohou za sebou cestu zpátky k životu, i když je pro něj zatím jen světlem na konci tunelu.

Dojde na vodopády, dojde na lovení syrových ryb holýma rukama, dojde na téměř umrznutí a použití těla koně jako spacího pytle. Dojde na pády ze skály, na přežití ve vichřici a na dělení se o syrové maso z čerstvě zabitého bizona.

Ve výsledku je škoda jen konce, který je sice předvídatelný – to by nevadilo – ale ve srovnání s průběhem Glassovy cesty dosti nevýrazný. Dojde k věcem, ke kterým dojít musí, ale u mnoha diváků se asi nedostaví onen výrazný „feel of victory“ neboli pocit zadostiučinění, kdy hlavní nepřítel končí nějakým naprosto obludným způsobem, a čekáme, co mu ještě Glass nebo kdokoli jiný přidá.

Tahle jediná slabina ale nijak nesnižuje brilantní provedení toho, co mu předchází – návrat z hrobu tu byl už mnohokrát, ale tenhle se vám dostane zatraceně pod kůži a bez ohledu na to, jak si ji budete hladit, abyste ji zahřáli, musíte ten mráz a ledové řezání nechat odejít samo.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.