Panika v městečku…aneb Bláznivé, baravné, hravé a nanejvýš zábavné

 

Že si Francouzi a jim blízcí filmaři (Belgie, Lucembursko, Holandsko) a další tvůrci velmi rádi hrají, to není nic nového. Velmi často se u nich objeví klasika s krásným vizuálem, něco novátorského nebo…nebo něco, co je neuvěřitelně šílené, bravurně bláznivé a vlastně je to hrozná pitomost..ale je to pitomost tak komická a přítulná, že se podíváte na deset minut a nezajímá vás nic jiného, než to, že toho chcete víc.

Panika v městečku je přesně ten případ. Je to film patřící do bohaté dynastie perfektně ujetých animáků všeho druhu podobně jako Já padouch, Ovečka Shaun nebo Shrek. Nechtějí vlastně sdělit nic konkrétního. Nevyjadřují se k současným tématům a nerozebírají ani otázky, které mohou lidstvo roky trápit.

Ale chtějí si hrát a nic jim v tom nezabrání. Buď se na ně můžete dívat pohledem filmového kritika, který v nich chce najít nějaký podtext, ale pak je nucen z brbláním odejít, protože tady pro něj nic moc není. Nebo můžete jednoduše přijmout jejich hru a vydat se na jízdu…tentokrát celkem surrealistickou, plnou bláznivých nápadů, zvířátek a jednoho obřího tučňáka, který velmi rád hází obrovské sněhové koule…

Ale k věci. V Městečku žije několik fajn lidiček a kromě jiného také Kůň, Kovboj a Indián. Ti dva posledně jmenovaní si jednoho dne vzpomenou, že Kůň má narozeniny a že jsou oba docela sklerotici a nemají pro něj žádný dárek.

Při pohledu z okna kuchyně společného domečku je napadne, že Kůň rád griluje a že mu mohou na zahrádce postavit rožeň. Problémem jsou akorát cihly. Potřebují jich padesát, ve sklepě se jich válí asi pět. Ale protože jsme v době moderní, není problém vystrnadit Koně pomocí lsti na chvilku od počítače a objednat cihly. Jenže co čert nechtěl, hrnek s kávou s opře o nulu a cihel dorazí…trochu víc.

Protože v tomto světě nemusíme úplně vždycky plně respektovat fyzikální zákony, je potřebné množství cihel dočasně ukryto celkem zajímavým způsobem…

Ovšem fyzika se nám za chvilku stejně přihlásí, což způsobí lehkou katastrofu. Když se pak trojice přátel s Koněm v čele snaží znovu postavit domeček, zjistí, že jim v noci někdo krade zdi.

Vydávají se po stopách lupičů, což je zavede do středu země, pravděpodobně někam na severní pól a také do podvodního světa, kde žijí bytosti, které velice rády házejí po vetřelcích mečouny.

Panika v městečku je čistokrevnou hrou s rozměry, zvuky, bláznivými způsoby přepravy, stavění (i demolice) a vůbec působí dojmem, že parta dětí dostala do ruky profesionální techniku a někdo je nechal hodně dlouho bez dozoru.

Výsledek stojí rozhodně za to…tak se nechte okouzlit a vydejte se na tenhle osvěžující trip ve kterém je možné hrát karty i na padajícím kusu kamene.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.