Noc na Karlštejně aneb Historie v písních a hvězdném obsazení

Král Cyperský: „Viděl jsem ji na vlastní oči.“

Vévoda Štěpán: „Tvoje milost nesmí taky hned věřit všemu, co vidí na vlastní oči.“

Česká historie je velice barvitá. Máme tu víc než bohatou zásobu jak děsivých momentů a útlaku, tak smíchu, radosti a hlavně schopnosti dělat si legraci ze sebe samých. Jedním z prakticky neokoukatelných českých snímků zaměřených na historické zajímavosti je také dnes už legendární Noc na Karlštejně.

Časy Karla IV. s humorem a výborným obsazením

Muzikál v režii Zdeňka Podskalského vychází ze scénáře Jaroslava Vrchlického, respektive divadelní hry. Námětem je památný zákaz císařův, podle kterého se na Karlštejně nesměly vyskytovat ženy, protože jej císař dal postavit jako pokladnici relikvií a zemských klenotů, kde, slovy Arnošta z Pardubic: „Chce o samotě rozjímat a oddávat se skutkům křesťanské pokory a sebezapírání.“

Filosofickou a náboženskou stránku věci nechme stranou, protože tady jde hlavně o dva činy – jednu sázku a jedno manželské zoufalství. Jak už asi tušíte, právě na Karlštejn se vetřou dvě dámy. Neteř purkrabího Alena v podání Daniely Kolářové a sama císařovna Eliška Pomořanská, Jana Brejchová.

Na první z nich narazí Jaromír Hanzlík, na císařovnu právě arcibiskup Arnošt z Pardubic. Každý z pánů se role důvěrníka a trochu i ochránce ujme jinak, protože každá z žen je na hradě z jiného důvodu.

Události pak zamíchají ještě dva šlechtici z úvodního dialogu v podání Miloše Kopeckého a Waldemara Matušky. Ti se sázejí, jestli je na hradě fraucimor, tedy ženské osazenstvo.

Král Cyperský: „Pane purkrabí, je to možný, že by na Karlštejně nebyl fraucimor?“
Purkrabí: „Je. Ale stojí to za starou bačkoru, milosti. Dobrou noc.“

Písně vpravdě legendární

Noc na Karlštejně je v první řadě muzikálová komedie. Zapomeňte ale na estrádní pitvoření a nějaké hromadné tancovačky, které chtějí jen odpoutat pozornost od mizerného obsahu písňového i scénáristického. Hudbu a písně má na svědomí hitmaker Karel Svoboda a kousky jako Když mám tekutou révu, Do věží, Lásko má já stůňu nebo Hoja hoj už dávno zlidověly a dočkaly se i remaků a parodií.

Jejich velkým kladem je skutečnost, že jsou opravdu zapojeny do děje a neplatí trend mnoha jiných muzikálů, kdy se hraje nebo zpívá. V Noci na Karlštejně nezapomínají herci skutečně hrát ani během zpívání a všechno tak do sebe krásně zapadá.

Ne kvůli pointě, ale pro radost z tvůrčího umu

Noc na Karlštejně je díky této a mnoha dalším kvalitám snímkem, na který se dá dívat znova, znova a znova a ani po sté vás neomrzí. Znáte dopředu pointu i vtipy, ale všechno je natočeno tak dobře, že si opakovaně užíváte každý detail tohoto snímku. A touhle vlastností se nějak vyznačují spíše snímky staršího data, nemohu si pomoct…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.