Muži v černém aneb Stoicky klidná vyhlazovací dvojka

K: „Použijem pulsární stupeň pět se subsonickým impulsem.“
J: „Cože?“
K: „Prostě tu plechovku na tři sestřel.“

 

Jediný film, u kterého nemusíte přemýšlet, jestli je to komedie…nebo ne?

Invaze cizáků, emzáků nebo jakéhokoli jiného nepříjemného biologického druhu je téma zpracované možná víckrát, než je zdrávo. Obvykle je problém ve dvou případech – pokud se tvůrci berou příliš vážně a upadají do sebeparodie, nebo pokud chtějí být vtipní za každou cenu a jsou akorát trapní.

Muži v černém mají výhodu toho, že se jedná o komedii a vzhledem k době vzniku ještě velmi inteligentní a opravdu vtipnou. Navíc se povedl i český dabing, opět vzhledem k době vzniku nic tak překvapivého. Jeho úroveň začala prudce klesat až někdy po roce 2000.

„Es Pé Vé Pé. Víš co to znamená – Seš Pěkně V Prdeli.“

Když Tommy Lee Jones jako agent K zastavuje náklaďák s uprchlíky slovy „Přebíráme to, imigrační šesté oddělení.“ půjde o trochu vzdálenější imigraci než o španělsky hovořící partu na hranicích. Schovává se nám tu mimozemšťan, kterého nedávno pustili z lochu. Opatřil si kostým uprchlíka a bere roha. Tedy do té chvíle, než ho K svou zbraní promění v oblak modrých hoblin.

V New Yorku se nám mezitím detektiv Edwards pouští do pronásledování dalšího magora, ze kterého se nakonec vyklube ceflapoid. Netrvá dlouho a Edwards a Agent K se setkávají. Oba narazili na možnost silné mimozemské invaze, oba pořádně neví, s čím mají co do činění, ale jejich spolupráce bude potřeba.

„Pokud jde o tvoje schopnosti, stojej v současný době stručně řečeno za prd.“

Edwards, dále známý už jen jako Agent J se tak dostává k nové práci. Muži v černém jsou elitní nevládní organizace monitorující mimozemský život na planetě, jehož dvě třetiny se nacházejí přímo na Manhattanu.

J dostává vybavení v podobě miniaturní pistolky s krycím názvem „Hlučnej cvček“, zatímco K si nechává svou elegantní bouchačku. Nicméně Hlučnej cvrček je schopen odstřelit i jeřáb a prohodit Willa Smithe výlohou obchodu.

Práce se tak kromě pátrání po galaxii na Orionově pásu a vrazích Arquilianského prince stává i snahou přežít nejrůznější nástrahy mimozemské technologie, kterou Muži v černém používají. Několik patentů (vodní postele, mikrovlnky, suchý zipy) ostatně použili i k financování vlastní organizace. Díky tomu se nemusí nikomu zodpovídat, protože veškerá ministerstva mají příliš mnoho otázek.

„Elvis není mrtvej, odletěl domů.“

Ačkoli většinu stopáže hrozí zemi zkáza kvůli flotile na oběžné dráze, jsou Muži v černém jedním z těch filmů, kde je to víceméně jedno, není důvod k panice ani jiné formě strachu a máte pocit, že i ta apokalypsa by vlastně mohla být docela legrace.

Ono taky díky nádhernému designu všech vychytávek, hejblátek i příšerek, které se vás během nalévání kávy zeptají, jestli „jste už viděli tu kozatou holku z účtárny“ je docela problém udržet vážnou tvář. Nakonec, tomuhle filmu o ni vůbec nejde a je vidět, že všichni si museli práci na něm hrozně užívat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.