Lovci a oběti aneb Nedokumentární sonda do (ne)gramotnosti národa

Jak se projeví česká nátura ve snímku o osobním zadlužení?

Česká filmová i seriálová scéna generuje obecně vzato několik typů obsahu, případně se tyto typy snaží kombinovat, často ad absurdum.

Základem jsou připitomělé komedie a la Kameňák, nadstavbou opakující se filmy z druhé světové, koncentráku nebo okupace a někde mezi tím varianty na detektivní nebo akční témata.

Dluhy od A do Z

Lovci a oběti poskytly prostor výborným českým hercům (většinou) a příběhovým způsobem zpracovávají téma, které je u nás bohužel stále velmi živé. Díky tomu je film kvalitní výlučně podle toho, jak jej divák vnímá. Pokud čistě jako osobní příběh mladého dlužníka, pravděpodobně budete velmi brzy oprávněně považovat hlavního hrdinu za totálního a nepoučitelného idiota.

Pokud budete Lovce a oběti vnímat spíše jako bajku, která chce poukázat na poměry ve společnosti i lidském uvažování, plní svou funkci celkem na výbornou.

Máme tu ajťáka, který stojí na začátku jednoho finančního průseru, který se snaží zalepit dalšími půjčkami a jak to tak bývá, pouze získává drobný čas navíc před finální katastrofou. Jak už to v takových případech bývá obvyklé, poměrně rychle se není na koho dalšího obrátit. Po finančních ústavech přichází na řadu subjekty nebankovní, pak lichváři, gangsteři a existence, které lámou ruce a unášejí členy rodiny místo pozdravu a kdykoli se jim něco nelíbí (což je skoro furt), jen tak bokem mu napaří další pokuty a desítky tisíc tak lítají vzduchem rychleji než golfové míčky na odpališti.

Deus ex machina v Hanákově těle

Ale protože v tom našeho ajťáka nemůžeme jen tak nechat, objevuje se tatínek jeho kamaráda z mládí, shodou okolností pěkně ve vatě, i když nikdo neví, co vlastně dělá. Je to ale důstojný pán v luxusním obleku, s osobním tajemníkem, pro kterého je odpolední raut na zahradě se třemi číšníky jen jinou formou malé svačinky.

Tenhle hodný, vstřícný a uhlazený strýček Jakubovi vypomůže. Když pak v jejich konverzaci zazní jedno jména, začne pan Sedlák postupně vyřizovat Jakubovy závazky svým vlastním způsobem. Nikoli zdarma, takový samaritán zase není, ale stále mnohem výhodněji, než jak to bylo předtím.

Visím, chlastám, čadím, sedím si v křesílku

Na celém filmu je krásně vidět jedna věc, respektive jeden postup myšlení. Do nějaké formy dluhu se může dostat samozřejmě každý. Nicméně už při základní finanční gramotnosti musí být člověku jasné, že banka a lichva fungují zcela jinak. Ovšem jak opakovaně ukazují výzkumy této gramotnosti u nás i trvající kolečka nákupů na splátky a rostoucí trh nebankovních úvěrových společností, jsme národ, který si nespočítá nejen tohle, ale pro začátek neví, jaký je rozdíl mezi kartou kreditní a debetní.

Pak se nelze příliš divit ani tomu, že náš Jakub, přestože po krk ve dluzích na všech stranách, nemění celkem nic na svém životním stylu a stále si vesele užívá v klubech, po hospodách nejrůznějšího kalibru (kde pivo rozhodně nebude stát dvacku), chodí na squash do fitka a v jeho kanceláři vidíme nábytek a vybavení, které rozhodně není z bazaru na konci města.

Ano, musí na to všechno vydělávat a počítač tím pádem potřebuje. Na druhou stranu počítači je celkem jedno, jestli u něj sedíte na židli za sto nebo deset tisíc a je mu taky jedno, jestli je na stole ve stejném cenovém rozpětí.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Lovci a oběti ukazují, že je rozdíl ve výsledku při stejných činnostech, a to na obou stranách. Na straně dlužníka nemusí tolik záležet na tom, o jakou částku se jedná, ale od koho pochází. Protože Jakub Novák si vzhledem k okolnostem vytvoří celkem pestré portfolio, je co srovnávat. Od firem, které obesílají upomínkami, po vymahače, kteří na vás jdou ve sklepě s vrtačkou.

Stejně tak na straně věřitelů se objevuje spektrum od finančních ústavů, nebankovních institucí po gaunery s tetováním na ruce a uhlazené gentlemany, kteří nepotřebují lámat krky, protože mají na své straně argumenty, a v záloze špičkového právníka.

Teď je otázkou, ke komu z nich je horší se dostat…ale asi nejhorší je zaměnit si investici a spotřebu a kupovat naprosto bez rozmyslu cokoli, co se náhodou líbí.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.