Kód Enigmy / The imitation game aneb Perfektní historická jednohubka

Benedict Cumberbatch už mnohokrát potvrdil, že je jako herec neuvěřitelně adaptabilní. Zahrál Sherlocka, zahrál si Stephena Hawkinga a namluvil jednoho pořádného draka. A má nějakou kliku na zvláštní postavy, které toho během života hodně dokázaly.

Kód Enigmy je snímek fenomenálně odvedený prakticky po všech stránkách. Ani prokládání dějových linek – tedy flashbacky do doby Turingových studií – nijak neruší a tak nějak přicházejí právě tehdy, když je divák čeká.

Celkově se nelze ubránit srovnání s Howardovou Čistou duší. Oba filmy pojí matematika, oba pojí výborné zpracování. A hlavní postava je vždycky krásně a téměř přítulně vyšinutá.

Tento film nicméně trpí jedním neduhem, ke kterému je odsouzen už z podstaty svého žánru. Pozor – jde o naprosto vynikající film. Ovšem životopisné kousky mají podobný problém jako například většina filmů z prostředí Wall Street. Ať je to Vlk z Wall Street, Rogue Trader nebo oba díly Wall Street.

Mohou být totiž natočeny jen několika způsoby. Pokud jde o příběhy z finančního prostředí, sledujeme tu pomalejší, tu rychlejší vzestup finančníka, který se díky své dravosti a/nebo talentu vypracuje velmi rychle na úctyhodnou pozici. Protože během tohoto procesu obvykle udělá nějakou levotu, začne po něm jít pokud možno FBI nebo někdo jí podobný.

hr_The_Imitation_Game_2

Přejde několik konfliktů, opustí ho partnerka a jeho kolegové ho chtějí zabít nebo zničit. Ewan McGregor (Rogue Trader) skončí ve vězení, Leonardo diCaprio (Vlk z Wall Street) přednáší („Prodejte mi tužku.“) a Michael Douglas si užívá měření pindíků nejdříve s Charlie Sheenem, potom s Shiou LaBeoufem. Ale kromě věznice, přednášek nebo spolupráce s FBI není asi další řešení tohoto rébusu.

Imitation game je podobnou šachovou partií. Přichází člověk mimo běžnou realitu, aby svým přístupem obracel život všech kolem sebe a přes veškerou nedůvěru a konflikty nakonec elegantně problém rozlouskl.

Ten film je jako projektil vyrobený na zakázku pro elitního vraha. Je určen k tomu, aby se jednou vydal na cestu vzduchem a pak se zaryl někomu do srdce nebo do hlavy. Pak se ozve cvaknutí a do komory vjede další náboj. A k tomu předtím se asi příliš vracet nebudete, možná k několika záběrům – pokud sbíráte historickou munici nebo herecké filmografie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *