Jméno růže aneb Pátrání v blátě, tmě i plamenech

„Smích plaší strach. A beze strachu není víry…“

 

Jak dobrým průvodcem po starých mystériích je William z Baskervillu?

Za prvé musím podotknout, že hodnotím pouze film a nesrovnávám s knihou, která mi sice teď leží vedle počítače, ale v brzké době se k ní stejně pravděpodobně nedostanu. Chci totiž hodnotit samotný film jako takový, ne ve srovnání s Ecovou předlohou.

S tímto přístupem se můžeme těšit na drsnou, temnou a perfektně zpracovanou středověkou detektivku, která má všechno, co má takový příběh mít – od vražd, přes tajemství ukrytá v knihovnách až po ztrátu nějaké té nevinnosti a moudrá rozhodnutí ohledně morálních dilemat. To všechno většinou v podání skotského Pana herce, Sira Seana Conneryho.

Vítejte v časech Páně

Tohle není pohádka na odpolední večer. První co vás praští do očí (a pokud máte trochu fantazie, i do nosu) je déšť, zápach a stísněnost. William a jeho učeň přicházejí do Opatství kvůli církevnímu koncilu. Na místě je ovšem překvapí podivné úmrtí a v tichosti jsou požádáni o odborný názor. To všechno v roce 1327, kdy je Bible jedinou pravdou o světě a jakékoli vzepření se církevním autoritám znamená doživotní potíže, případně rovnou upálení a církev je autoritou, před kterou se nelze schovat.

Smrt a myšlenky

Čím více se William z Baskervillu rozkoukává, tím rychleji přichází tento středověký pan Holmes na to, že tady něco smrdí a není to jen koňský či lidský trus. Odpovědi na jeho otázky se postupně omezují na zdvořilostní fáze, které v podtextu dávají jasně najevo, že některými směry se pátrání nemá ubírat a pokud jimi půjde, budiž mu nebesa milostiva.

Nebyl by to ale William, aby se nechal takto jednoduše odradit.

S dalšími nitkami a dalšími vraždami zjišťuje, že tu jde o něco víc než jen o lokální záležitost. Církev tají cosi, z čeho má strach jako organizace, ne jen jako lokální spolek mnichů, kteří kryjí své choutky.

V tomto pokřiveném panoptiku charakterů vychází celkem rychle najevo, že hrbáči či chudáci v hadrech toho mají na svědomí mnohem méně než ti v kutnách a talárech.

A v tomto prostředí je Williamovi povinností světskou i vnitřní, aby učinil zadost aspoň nějaké spravedlnosti, ale zároveň by to docela rád přežil.

Bez pozlátka, účinné, výrazné

Jméno růže je ve filmové podobě syrovým a celkem přímočarým kusem. Ale je to kus poctivé filmařiny, výborně obsazené a s mnoha obrazy i slovy, které ve vás zůstanou a vybaví se vám, kdykoli uvidíte středověkou tvrz, staré iluminované svazky historické moudrosti, nebo naopak potkáte osobu, která zapškle trvá na svých názorech a nepřipouští si jakékoli pochybnosti.

Ovšem William vám ukáže, že i nad takovými se dá zvítězit, i když to nebývá zadarmo a nebývá to rozhodně jednoduché. Ale to není cokoli, co stojí za námahu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.