Hitler Vzestup zla aneb Plíživá moc obepínající těla i duše

„Jediná věc potřebná k vítězství zla je nečinnost dobra.“

Edmund Burke

Jak asi tak mohl vypadat vzestup k moci jednoho z největších diktátorů?

O osobě Adolfa Hitlera, německého politika, vůdce a kancléře, bylo natočeno už nesčetně dokumentů a možná napsáno více publikací, než o jakékoli další historické postavě. Většinou se ale zabývají jeho samotným působením ve funkci absolutní hlavy státu, válečnými léty a následně pádem Třetí říše.

Jak to ale vypadalo předtím? Jak se tento malíř bez píle a desátník dostal na svoji politickou pozici?

Válka, prohra, nenávist

Hitler měl umělecké cítění a maloval, dokonce se i hlásil na akademii. Ačkoli měl talent, chyběla mu píle a disciplína na zlepšování a měl také problém s přijetím kritiky. Po neúspěchu na akademické půdě se dal k armádě a v první světové válce dosáhl hodnosti desátníka. Po zasažení bojovým plynem byl zdrcen tím, jak Německo přijalo podmínky a kapitulovalo. Chtěl se vrátit na frontu a bojovat, nikoli ustoupit jako poražený pes.

Po konci války se protloukal, jak se dalo, ale během této doby zachytával nespokojenost národa, která vřela pod povrchem a hledala nového protivníka. V tomto víru obviňování a hledání příčin našel Adolf Hitler uplatnění pro svůj jedinečný talent…

Slova, zakouřené lokály a naslouchající uši

Hitler nebyl obecně nijak zvláštním člověkem, ale byl vynikajícím řečníkem, který dokázal pomocí přesného dávkování emocí, gestikulace a hraní na správné nenávistné noty strhnout postupně jednotlivce, skupinky i davy a získat si obrovský vliv i obdiv.

Dával přesná jména tomu, co ostatní trápilo a v čem hledali důvod svého strádání. Potíral tak všechny reálné i domnělé nepřátelé „čistého německého národa“ a získával si stále silnější pozici, protože zástup jeho posluchačů a následovníků rostl geometrickou řadou.

Svastika, knírek a pozdrav

„Hitler vzal zpustošené Německo a učinil z něj ekonomickou supervelmoc.“

Fallout Intro

Po nadšených ohlasech z lokálů a hostinců se Hitler pouští do skutečné politiky. Vzniká znak se svastikou na rudém poli, Hitler si upravuje vousy na proslulý drobný knírek pod nosem a vzniká i pozdrav zdvižené pravice s nataženými prsty.

I když je zatčen za pobuřování lidu, jeho vězení je vlastně jen domácím vězením s týmem, který je mu stále k dispozici. V tomto prostředí sepisuje svůj Mein Kampf a po návratu se pouští do stejného boje jako předtím. Neštítí se zcela ničeho, chová se naprosto autoritativně a absolutisticky a jde mu jen o moc a pozici jeho a jeho strany.

Fenomenálně slizký Robert Carlyle

Pokud by do role Hitlera byl obsazen někdo jiný, pravděpodobně by celý film ztrácel většinu svého kouzla. Carlyle se ale do role položil takovým způsobem, že dokonale vystihl muže, který skryl veškeré své nedostatky, svou nekompromisnost a osobní děsivost do ikony, kterou jste milovali, obdivovali, nenáviděli nebo jí pohrdali, ale která vás nikdy nenechala chladným a nemohli jste říct, že si o tom člověku nemyslíte nic.

Vzestup zla je tak atmosféricky vynikající sondou do možného průběhu událostí v životě Vůdce, který většinu světa nenáviděl a zbytek využíval ke svým cílům.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.