Hardcore Henry aneb Jiří Kulhánek na filmovém plátně?

hardcorehenry_quad50-lores-1200x900

Co se nakonec vyklubalo z prvního snímku natočeného čistě z vlastního pohledu?

Experimenty a posouvání hranic

Filmové či jiné experimenty, které revidují pravidla žánru či nějak jinak posouvají jeho hranice, trpí občas zvláštním neduhem. Ačkoli nadhodí nové směry, samy o sobě stojí někdy vydatně za pendrek. Nastává to v momentech, kdy je jedinou rolí snímku či svazku otestovat nějaký prvek nebo postup, ale nemá vlastní váhu či téma, na kterém by mohl stavět. Přes počáteční skepsi mohu ale prohlásit, že Hardcore Henry ustál i tuto rovinu a mých výhrad je celkem málo.

Bez paměti, ale odhodlán přežít

Henry se probírá v kádi s živným roztokem nebo podobnou břečkou a vede do něj pár kabelů. Ve spolupráci s asistentkou a asi i manželkou doplní svoje tělo o robotickou ruku a nohu a vypadá to, že by po světě mohl chodit fungující nadčlověk určený k nejrůznějším cílům.

Jak to taky bývá, tahle příjemná vyhlídka je zlikvidována přepadením laboratoře a nuceným útěkem Henryho i jeho femme fatale na zem, protože se zařízení nachází v oblacích. Kromě jiného nestihl nikdo Henrymu namontovat hlasový modul, takže celý film jen kroutí hlavou nebo přikyvuje. Tvůrci si jedním prvkem ušetřili práci a zároveň mají půdu pro několik opravdu vtipných momentů.

hardcore-henry-006

Po dopadu na zem začíná Henryho cesta matičkou Rusí mezi mnoha osobami a událostmi, kde mu skoro všichni jdou po krku, další ho chtějí využít a občas mu někdo v „překvapivě“ vhodný okamžik pomůže. Uvozovky jsou na místě, i když vzhledem k žánru střílečky jsou tyto situace naprosto pochopitelné.

Sejmi je všechny…

V souvislosti s žánrem vyplouvá na povrch nevyhnutelný problém, kterým je naprosto logický, ale vyhnout se mu pravděpodobně nedá. Hardcore Henry postupně dávkuje všechny nástroje, postupy a rekvizity akce míšené se stealth hrou, takže kdokoli hrál aspoň několik her na toto téma, může si postupně odškrtávat šplhání po budovách, skoky, rukojmí, brokovnici, pistoli s tlumičem a další prvky včetně přepadených aut a honiček přes mosty.

Ona tahle pasáž není špatná, ale trpí tím, že Henry ji nemůže komentovat a pohybuje se v terénu sám, takže nedochází k žádné interakci kromě neustálého pohybu, prohánění soupeřů a jejich likvidace. Na druhou cenu musím ocenit scénu s rukojmím a kombinací kleští a již zmíněné pistole s tlumičem. Je krátká, ale hrozně povedená a na chvilku tu máme pořádného Hitmana.

hardcorehenry

Kyborg s doprovodem…

Poté, co si s hrdinou projdeme místa a povinné situace včetně přepadení nočního klubu, dojde i na les, tanky, nějaký ten vrtulník a psychopata Jimmyho. Ten s Henrym spojí síly a náš nemluvka tak konečně dostává parťáka, díky kterému je poslední cca třetina filmu naprosto okouzlující hlavně proto, že se atmosféra dostává z přehnané vážnosti do odlehčeného tónu, což má na triku jak hláškování, tak i hudební doprovod a prostředí.

Filmová Cesta krve?

Ne, pokud jsem něco neminul, tak emzáků tu moc není. Máme tady ale co do činění s dalšími rekvizitami, které mistr české akční scifistiky používá docela často. Nevím, jestli tvůrci někdy o Kulhánkovi slyšeli, ale protože mám za sebou Větší část jeho tvorby, rozhodně si dovedu představit, že by filmová podoba jeho svazků mohla vypadat nějak takhle, navíc proto, že obvykle píše v ich formě.

Henry vymáčkl ze střílečkového žánru všechno a uspořádal to do velmi dobré jednorázovky, kterou ale pravděpodobně nepůjde plnohodnotně zopakovat. Ale pokud by někdo v budoucnu podobným způsobem a s citem adaptoval dobrou adventuru nebo RPG, zlobit se nebudu.

1792

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.