Gambler aneb Ruleta osobní destrukce s jediným číslem

„Zbylo z toho ještě 100 000, chceš je?“
„Naser si.“
„Hodnej kluk.“

Marka Wahlberga celkem můžu. Obvykle nevytváří nic revolučního, ale na druhou stranu je jeho jméno většinou zárukou, že ten film nebude úplná kravina a když už, tak aspoň se slušnou akcí a dobrými hláškami.

Od Gamblera jsem nic nečekal. Respektive čekal jsem klasickou hru o čas, štěstí a několik partií pokeru, blackjacku nebo nebo jiného hazardu, kde protagonista nějaký šíleným a hodně vtipným způsobem se svými protivníky hrozně vyjebe.

Úvod tomu určitě nahrával. Náš patologický hráč se vydává za soumraku o soukromého klubu jen proto, aby ráno odcházel a byl asi čtvrt milionu v minusu.

Pak ale přichází první z těch pasáží, které Gamblera posouvají nad rámec běžných hráčských kusů. Ve dne je profesorem literatury na univerzitě a za pomoci cynických komentářů proniká svým studentům až na kost a snaží se v nich probudit vlastní názor, postoj a stav, ve kterém si budou za něčím stát, budou něčemu věnovat pozornost a za něčím si půjdou.

vlcsnap-2015-07-21-22h05m09s945

Jimovou filosofií je touha po absolutním vítězství, nic jiného pro něj prakticky nemá cenu ani hodnotu. Gambler je kupodivu funkčním spojením postavy, která v mnoha směrech připomíná přístupem k životu Grega House, vnitřní destruktivita pohybující se v hodnotách Tylera Durdena z Klubu rváčů a to všechno zarámováno ještě stopou Gibsonova Mavericka, ale bez štítku akční komedie.

A s prvními strunami tohoto koktejlu mizí jakákoli jistota toho, jak může Jimův příběh dopadnout. Vsadí všechno na jednu kartu a povede se to? Umlátí ho někde v uličce banda holohlavých maníků s boxerem v ruce, nebo prostě dostane kulku mezi oči? Nebo naopak vytáhne v jeden moment bouchačku on a ustřelí hlavu tlustýmu ruskýmu magorovi?

vlcsnap-2015-07-21-22h05m20s444

Pod nánosem tmavého obleku, stylových klubů a i pro Jima asi dosti ubíjejících hodin přednášek pro partu studentů, kteří si chtějí akorát vysedět zápočet z kursu se pak v několika monolozích skrývá ještě velmi upřímná sonda do duše člověka, který chce jednoduše mít něco skutečného a reálného ve světě, který pořád jen předstírá a pořád si jen na něco hraje.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.