Gambler aneb Ruleta osobní destrukce s jediným číslem

„Zbylo z toho ještě 100 000, chceš je?“
„Naser si.“
„Hodnej kluk.“

vlcsnap-2015-07-21-22h05m03s105

Marka Wahlberga celkem můžu. Obvykle nevytváří nic revolučního, ale na druhou stranu je jeho jméno většinou zárukou, že ten film nebude úplná kravina a když už, tak aspoň se slušnou akcí a dobrými hláškami.

Od Gamblera jsem nic nečekal. Respektive čekal jsem klasickou hru o čas, štěstí a několik partií pokeru, blackjacku nebo nebo jiného hazardu, kde protagonista nějaký šíleným a hodně vtipným způsobem se svými protivníky hrozně vyjebe.

Úvod tomu určitě nahrával. Náš patologický hráč se vydává za soumraku o soukromého klubu jen proto, aby ráno odcházel a byl asi čtvrt milionu v minusu.

Pak ale přichází první z těch pasáží, které Gamblera posouvají nad rámec běžných hráčských kusů. Ve dne je profesorem literatury na univerzitě a za pomoci cynických komentářů proniká svým studentům až na kost a snaží se v nich probudit vlastní názor, postoj a stav, ve kterém si budou za něčím stát, budou něčemu věnovat pozornost a za něčím si půjdou.

vlcsnap-2015-07-21-22h05m09s945

Jimovou filosofií je touha po absolutním vítězství, nic jiného pro něj prakticky nemá cenu ani hodnotu. Gambler je kupodivu funkčním spojením postavy, která v mnoha směrech připomíná přístupem k životu Grega House, vnitřní destruktivita pohybující se v hodnotách Tylera Durdena z Klubu rváčů a to všechno zarámováno ještě stopou Gibsonova Mavericka, ale bez štítku akční komedie.

A s prvními strunami tohoto koktejlu mizí jakákoli jistota toho, jak může Jimův příběh dopadnout. Vsadí všechno na jednu kartu a povede se to? Umlátí ho někde v uličce banda holohlavých maníků s boxerem v ruce, nebo prostě dostane kulku mezi oči? Nebo naopak vytáhne v jeden moment bouchačku on a ustřelí hlavu tlustýmu ruskýmu magorovi?

vlcsnap-2015-07-21-22h05m20s444

Pod nánosem tmavého obleku, stylových klubů a i pro Jima asi dosti ubíjejících hodin přednášek pro partu studentů, kteří si chtějí akorát vysedět zápočet z kursu se pak v několika monolozích skrývá ještě velmi upřímná sonda do duše člověka, který chce jednoduše mít něco skutečného a reálného ve světě, který pořád jen předstírá a pořád si jen na něco hraje.

Základ: příběh notorického gamblera se sklony k sebedestrukci

Navíc:

  • postavy
  • sonda do myšlení člověka, který uznává pouze absolutní výhru

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *