Deadpool aneb Opakující se rebel bez příčiny

Revoluční snímek nebo jen nafouklá bublina na speedu?

Když jsem se dověděl o filmové podobě Deadpoola a viděl první trailery, byl jsem poměrně namlsán. Postavu jsem nijak nezkoumal, komiksy nečetl, ale sarkastickým zabijákem, který evidentně přežije prakticky všechno, rozhodně nepohrdnu.

Pak se to konečně objevilo a počáteční hodnocení 91% mne opravdu navnadilo. Po pár dnech sice kleslo o několik procent, ale rozhodně to nebyl ten prudký pád, kdy se film s několika dalšími ohlasy přesune do modrých čísel.

Vypnul jsem dokonce videorecenzi, abych si nepustil některé momenty dříve, než si je užiju, i když většina sestávala z již známých sekvencí.

Zahájení, další namlsání a první praskliny

Byl jsem upozorněn na výbornou titulkovou úvodní sekvenci a tu musím opravdu, opravdu pochválit. Jak obsahem, tak formou je naprosto jedinečná a opravdu mám pocit, že něco takového tady ještě nebylo, Marvel nemarvel. Už její duch jasně informoval, že tohle bude rozjetý rebelující mix a životních mouder nebo mravnostních kydů se tu asi moc nedočkám. Proč taky, na takové poučky si člověk pustí něco jiného, že?

Pak už jízda taxíkem a řežba na mostě. A zde už začaly některé věci pokulhávat. Deadpool bohatě využívá bullettime na to, aby neopomněl hláškovat a navíc přímo k publiku, se kterým po celou dobu stopáže udržuje zřetelnou vazbu.

Ovšem už tady se začal rýsovat jeho hlavní problém, který vydržel do konce filmu. Kadence hlášek totiž dalece překonává jejich kvalitu a trefnost. Sakrování ohledně zapomenutých zásobníků ještě jde, ale když se pak antihrdina zcela vážně mezi záběry ptá, jestli nenechal zapnutý sporák, podíval jsem se na hodinky, jaké je datum. Chtěl jsem si ověřit rok, protože tohle mělo šťávu tak začátkem 90tek, ne dneska.

Hrátky s časem a ukradené nadšení

Filmaři mě pak poctili dalším obratem. Pominu-li skutečnost, že jsem se u prvních pasáží opravdu zasmál asi dvakrát, po nich přišlo zaražení a přesun před ně, tedy po slušné, i když trochu přehrávající akci přesun na příběhovou linii, která ukazuje, jak Wade Wilson k Deadpoolovi přišel. Jediným sdělením oné unavující části je konkrétní záporák (dosti nudný a opět těžce přehrávající), představení přítelkyně (kterou se Wade bojí pak oslovit kvůli svému znetvoření) a oznámení skutečnosti, že náš červený kamarád přežije všechno a za nějakou dobu mu doroste i useknutá ruka.

Problém není v pasážích samotných, ale v jejich naprosto nesmyslném navázání, kdy de facto po části finále dostáváte teprve úvod, takže zmizí většina prostého těšení se na řežbu, kdy v jiných případech v duchu kontrolujete čepele a zásobníky společně s hrdinou, protože chcete tyhle maníky sejmout stejně, jako on. Takhle jsou padouši na mostě padouši jen z toho důvodu, že Deadpool oznámil, že jsou to padouši.

Puberťácký rebel sázející na jedinou kartu

Důvod a příčina jsou obecně tou stránkou, kterou v Deadpoolovi nejvíce postrádám. Aby nedošlo k omylu, mám hrozně rád dobře střižené osamělé mstitele typu Desperada nebo Johna Wicka – prostě kohokoli s dostatečnými schopnostmi, kdo si jde za svým bez ohledu na hordy ranařů, kteří se mu pletou do cesty.

Ale nezajímají mě maníci, kteří dělají tunu bordelu jen proto, že mohou a jen proto, že se léčí natolik rychle, že je prakticky nejde sejmout. V tomto ohledu lze Deadpoola hodnotit ze dvou hledisek a z každého vychází jinak.

Pokud prostě vypnete a stačí vám přehypovanej a překůlovanej magor, kterej se vyrovnává účty, posílá každýho do prdele včetně diváků a dělá si srandu naprosto ze všeho jen proto, že může, protože na něj nikdo nemá, pak se vám Deadpool bude líbit.

Krátký výbuch, nikoli dlouhodobý požár

Osobně v něm ale vidím těžce přehrávajícího hajzlíka, který chce být vtipný a hrozně drsný za každou cenu, což je po chvilce velmi předvídatelné. Jeho promluvy se svižně mění z drsných hlášek na dosti otravný balast, ze kterého stojí za pozornost tak jedna hláška z deseti. Navíc mě nijak neoslovuje všudypřítomná vulgarita a pokud jsou na hlášky naroubována slova jako fuck, shit, motherfucker, dick a fuck you se stejným poměrem jako předložky, spojky a určité členy, tyhle projevy velmi rychle omrzí.

Deadpool se tak stává aspoň ve filmové podobě takovým rebelujícím puberťákem, který nemá přirozeného nepřítele. Na rozdíl od klasických teenagerů mu nikdo nezabaví počítač nebo Playstation, pokud se chová jak hovado a jeho tatínek mu nedá pár po tlamě a nesebere mu kapesné. Naducané puberťáky to asi bude hodně bavit, protože spolu s několika šukačkami s Morenou Baccarin je tenhle rudý dvoumečovec splněním jejich snů, ostrých i vlhkých.

Jinak funguje spíše jako filmový experiment, který ukazuje nové možnosti, jak přistupovat k tématu, ale sám o sobě se stojí na dost vratkých sloupech, jejichž stabilitu odhalí jen trochu pozornější a náročnější oko.

Celkově je to totiž jako hraní střílečky nebo čehokoli dalšího s kompletním cheatováním. Hrozně vás baví, že bosse sejmete i pistolkou a že si můžete bez nebezpečí užít jakékoli souboje, zbraně, lokace a části příběhu. Jenže vás to bude bavit tak den dva a nakonec zjistíte, že už nemáte důvod se do toho pouštět znova, protože neobjevíte nic nového – a hlavně jste se připravili o kouzlo neznámého…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.