Ďáblova lest aneb Skvělé obsazení a fungující koncept

Runa: „Had obtočený kolem vejce. Tady má ocásek.“

Sumara: „Ocásek. No to je výborný. Sakra o co tady jde?“

Protože dávali ve čtvrtek opět po delší době minisérii Ďáblova lest, je to dobrý důvod podívat se na kvality (těch je hodně) i negativa (velmi málo) tohoto výborně obsazeného i zpracovaného počinu.

Jiří Strach už několikrát ukázal, že se umí chopit nejrůznějších námětů a zpracovat je tak, že jsou zajímavé a hlavně uvěřitelné. To druhé chybí tuzemské produkci poměrně často.

Ďáblovu lest má scénáristický na svědomí záhadolog, spisovatel a scénárista Arnošt Vašíček. Není vyloučeno, že právě tohle jméno mnoho diváků odradí, ale já si ho zjistil až po prvním díle (Noc hadů), a nijak to můj úsudek neovlivnilo.

Zápletkou je jedna z konspiračních teorií spojených s Codexem Gigas, tedy Ďáblovou biblí, jednou z největších knih na světě. Z něj byl před staletími vyříznut pergamen s magickým čtvercem a následně pohřben, aby už neškodil. Byl totiž důvodem pro záhadné vraždy, které měli na svědomí uctívači Satana. Jejich oběti zemřely pro „číslo svého jména“. To by bylo zajímavé jako historická legenda a atraktivní pro konspirátory a tím by všechno mohlo skončit.

Ale ejhle, ono to pokračuje i dneska…

Sumara, Šípová a Landgon…pardon, Runa

Celé to začíná docela nezajímavě. Z lesa vyběhne dívka v notně zuboženém stavu. V nemocnici zavolají taky policii, protože má na čele symbol Šelmy, tedy oblíbenou číslovku 666.

V momentě, kdy vstoupí na scénu Ivan Trojan jako religionista Michal Runa, musí se asi každému vybavit paralela s Brownovým Robertem Langdonem a tituly jako Šifra mistra Leonarda nebo Ztracený symbol. Ty taky patřily k těm lepším „brownovkám“.

Velmi jsem se bál, že právě tenhle koncept celou sérii pohřbí. Ale to se nestalo za prvé díky tomu, že Strach (režisér, nikoli emoce) umí s herci krásně pracovat, za druhé fakt, že Ivan Trojan je výborný herec a postava doktora v obleku pátrajícího v knihovnách po symbolech mu sedne jako ulitá.

Stejně jako u Runy, i u Sumary a Šímové je velkou devizou uvěřitelnost.

Víte, jsem trochu alergický na škrobené dialogy odtržené od reality, které se snaží být za každou cenu korektní a spisovné, ačkoli jsou zasazeny do situace zcela odlišné. Naše filmová a hlavně seriálová produkce je v tomhle ohledu dostatečný zdroj, protože se buď snaží tvářit hrozně drsně, nebo zase hrozně vtipně. Obojí obvykle selhává.

Příjemně temné, mrazivé a situačně vtipné

Celkové ladění Ďáblovy lsti hrající na scény za soumraku, stíny, modrou barvu a záběry na oblohu (které mají svou úlohu) vytváří fungující koktejl, na který se dá dívat opakovaně, což je v posledních letech navíc u českého projektu docela rarita.

Oním kolikrát klíčovým doplňkem jsou pak nenápadné štouchance mezi postavami (doktorka Štěpánková pošťuchující Trojana nebo kunsthistorik Somr) a drobná komika, která není samoúčelná, ale krásně prostupuje celým příběhem i jeho zpracováním.

Jiří Strach ukázal, že stejně jako v následující Ztracené bráně je možné mysteriozní tematiku vzít i jinak, než jen jako nenáročnou zábavu na sobotní odpoledne, u které bude všechno vypadat hrozně dětinsky, ačkoli se to tváří strašně vážně. Místo toho vzal historické skutečnosti, přimíchal něco nadpřirozena a naservíroval sebevědomou mysteriozní detektivku, která se nepotřebuje nijak obhajovat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.