Avengers: Age of Ultron aneb Hvězdně obsazená rutina

Výborné pokračování výborné jedničky, nebo jen nutně průměrný můstek k věcem příštím?

Abych byl upřímný, nechce se mi furt uvěřit, že tohle točil stejný režisér, jako jedničku. Ta byla totiž naprosto super, většinu jejich scén si pouštím dodnes a vždycky se rád podívám na celý film. Proč? Protože je hravý, vtipný, krásně sestavený, má nadhled, spád a invenci. Takže asi tak všechno, co dvojce chybí.

Avengers, kteří se v prvním filmu dali po pár konfliktech a nedorozuměních celkem funkčně dohromady, se stala světová zásahovka s centrem ve Stark Tower. Na začátku je potkáváme při úderu na pevnost Hydry, konkrétně hrad barona Struckera a už tady nám film dává po svém najevo, že jsme někde jinde.

Úvodní nájezd je šablona ukázky schopností a kombinací členů týmu. No, nic proti, ale my už víme, že Captain hází štítem, Thor mlátí paličkou, Hawkeye střílí z luku v pohodě i za jízdy a Vdova je hooodně obratná.

A když se všichni včetně Iron Mana setkají jak na potvoru najednou u jedné překážky a přeskočí ji v bullet timu jako skautský oddíl, zařval jsem poprvé.

Antré, jehož de facto jediným cílem je postřelit Bartona a ukázat, že když jste moc dlouho v jedný místnosti s jistým artefaktem, máte z toho slušný halušky, nezachrání ani vtípky o slušné mluvě, které jsou docela navíc.

Po návratu do centrály ve Starkově Rezidenci a průšvihu s umělou inteligencí už startujeme recyklovanou filmovou rovnici v podobě úvodní nájezd / kořist / pokus / průser / naháněčka / nakládačka / zdrhačka / životní drama / proroctví a informace / pár mouder / klonování / přesun / poslední jízda / deus ex machina / haleluja /zpátky do školy a do výcviku.

Trochu to připomíná porno orgie. Tak se taky většinou odehrává scénář ve stylu přichod / svlékání / ošahávání všech všemi / orál / pauza / polohy (všichni stejné) / několik prohození pánů i slečen / orgasmy.

Mám lehké podezření, že tenhle film vzniknul jen proto, aby si jeho rejža otestoval, zda takhle podivný a hvězdný tým (ano, Avengers jako takové mám opravdu rád), přežije ve zdraví a duševní rovnováze přítomnost šablony naprosto průměrného akčního filmu. Výsledek trochu evokuje kávu v kelímku, do které někdo přihodil lžičku z ryzího zlata.

Avengers rozhazujou rukama a maj vždycky v zásobě nějakou tu hlášku o poslání, osudu, síle spolupráce nebo nějakou tu otcovskou lekci pro nového parťáka. Ale musíte pořád rozlišovat, kdy postavy mluví NA postavy a kdy postavy mluví S postavami. Polovina jich totiž působí jako na stupínku u tabule, kdy sice umí povinnou básničku, ale přijde jim hrozně ujetá, tak to chtěj odříkat a jít si zase sednout.

Celkem kontinuální hláškování kohokoli z týmu mělo v jedničce význam a smysl. Všichni byli zvyklí pracovat samostatně a teď je jich tu víc. Práce v týmu je něco nového a je jasné, že na sebe budou reagovat. Ve dvojce už působí to samé hrozně vynuceně.

Ultron jako záporák není špatně navržen, ale jeho využití je nezajímavé a člověk tak nějak nemá proč na něj být vlastně víc naštvaný a vnímat ho jako skutečného nepřítele. Víte, takového toho prvotřídního parchanta, kterému když lámou ruce a nohy, tak si v duchu říkáte „Jo. Nakopej mu prdel.“

Snímek tak ve výsledku působí jako nutné zlo, skrze které potřebují tvůrci hrdiny někam posunout, obměnit tým a vyřešit příběhové zvraty a nějaký ten děj pro diváka je tam jen na okraj, aby to mohlo taky do kin a na placky v obchodech.

vlcsnap-2015-11-11-16h48m07s102

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.