Asterix: Sídliště bohů aneb Elegantní vstup Galů do 21. století

Prodejce ryb: „Kdybych prodával v Římě, mohl bych prodat jednu za pět sesterciů.“
Kovář: „Kdybys je prodával v Římě, byl by tu hlavně menší smrad…“

Asterix, Obelix, Panoramix a ostatní z galské vesničky kdesi v Armorice…jsou tu s námi už někdy od 70. let a za tu dobu prošli mnoha proměnami, ačkoli jejich ústřední příběh, schopnosti a humor zůstávají celkem stejné.

Jako obvykle se píše rok 50 před Kristem, César dobývá Galii, jen kdesi v Armorice mu stále odolává drobná vesnička plná Galů. Ti mají druida. Ten umí uvařit kouzelný lektvar, který dodává vesničanům nadlidskou sílu a římským legiím i jejich velitelům pravidelně způsobuje bolesti hlavy, zafačované hlavy a chůzi o berlích.

Mohlo by se zdát, že tenhle koncept se musí nutně velmi rychle ohrát. Ale to by nebyl Asterix.

Jeho tvůrci si vždycky vezmou na paškál něco dalšího a přistoupí k tomu s dětskou hravostí, obvykle fantastickým provedením a ještě si stihnou udělat legraci ze současné společnosti, konzumu, byrokracie, historie a mnoha dalších věcí.

Asterixova příběhová linie se svým způsobem v jeden moment logicky uzavřela. Mělo to na svědomí 12 úkolů pro Asterixe, které symbolicky rozetnuly věčné zápolení římského diktátora a Galských osadníků. V jejich závěru se Julius uchyluje ve společnosti Kleopatry do chaloupky na venkově, kde v klidu tráví své stáří, zatímco Galové se usadili v Římě a pokračují ve spokojeném životě.

Ale nebyl by to Asterix, aby skončil něčím tak banálním. Takže se vracíme k běžnému schématu, ale tentokrát zase trochu jinak uchopenému.

Animace jsem se lehce bál, ale Asterixovi se v Sídlišti bohů povedlo něco podobného jako britské nové verzi Sherlocka – vzal si to nejlepší, co mohl, se starých kousků, oblékl to do nového hávu CGI animace a přidal satiru některých ryze současných problémů. Výsledný mix funguje na výbornou jak tehdy, pokud je tohle náhodou vaše relativně první setkání s nepoddajnými Galy, i tehdy, pokud znáte původní 2D animované snímky nazpaměť.

Já jsem ten druhý případ a bavil jsem se vskutku královsky. Jak je totiž celkem pravidlem animáků obecně, je i Sídliště bohů vícevrstevnaté, takže svoje si tu najdou jak caparti, tak i dospělí, kteří poznají zase jiné narážky a třeba se budou bavit víc, než publikum před pubertou. Nakonec, nebylo by to nic nového.

Takže co nás ve zkratce čeká tentokrát? Julek se rozhodl udeřit na Galy ekonomicky. Budou mít co dělat s mamonem přílivu peněz, hrozby ztráty vlastní identity, otroky i legiemi, které zakládají odbory, protože už se jim nelíbí armádní jednání, demolicí své vesničky a jedním potrhlým architektem, který chce svůj projekt dovést do konce za každou cenu…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.