Adéle ještě nevečeřela aneb Příručka přežití pro Američana

Porazí Nick Carter Zahradníka, nebo bude Gertovo zmizení jeho poslední případ?

Snímek Adéla ještě nevečeřela je jednou z nejznámějších českých komediálních parodií, jaká tu kdy vznikla. Pokud se vám tento skvost nějakým řízením osudu vyhnul, dovolím si jen stručnou rekapitulaci děje…

Nejslavnější americký detektiv Nick Carter (Michal Dočolomanský), přijíždí na žádost tuzemské šlechtičny do matičky stověžaté vyšetřit záhadné zmizení. Přitom zkříží profesionální kordy se Zahradníkem, nejzáhadnějším zločincem století.

Ačkoli je Carter vybaven neporazitelnými pěstmi, špičkovým mozkem schopným naučit se plynule česky cestou vlakem a nejnovější technikou (laser, rentgen, vysílačka), stejně mu Zahradník způsobí nejednu horkou chvilku. Kromě toho náš hrdina po příjezdu zjišťuje, že tady v Čechách funguje všechno trochu jinak a nějakou dobu mu trvá, než se adaptuje na svérázné metody obyvatel hlavního města i policejního inspektora, který mu dělá průvodce.

Carter: „Vy u vás neboxujete?
Komisař Ledvina: „My se prosim fackujeme.“

Situace, které neomrzí

Krom toho, že čeští tvůrci obecně mají trvalý dar dělat si legraci ze sebe sama, pokud jde o to vzít si na mušku i někoho dalšího, rostou obvykle kvalita i možnosti takového počinu geometrickou řadou. V minulých letech navíc nebylo potřeba řešit všechno efekty – fungovala tu vynikající souhra scénáře, režie, námětu i obsazení.

Adéla ještě nevečeřela se tak stává dalším z hereckých koncertů, kde nezáleží tolik na pointě nebo konci – ten tu samozřejmě je, ale divák si spíše užívá cestu k němu. Ta je složena z desítek drobných i výraznějších gagů a vtipů, které ostřelují neporazitelné hrdiny sešitových detektivek i jejich zlotřilé protivníky, lehké děvy a přisluhovače všech zúčastněných stran.

I zde platí ve srovnání s mnoha dalšími parodiemi a komediemi, že pokud dva dělají totéž, není to totéž. Důkazem budiž vrstevnatost humoru, potřeba určitých znalostí na jeho plné vychutnání a skutečnost, že mnoho hlášek a citací se již desítky let drží jako lidové průpovídky.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.